Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
seriale
Artykuły na ten temat
Zakonnica pokonuje sztuczną inteligencję i to bez dostępu do sieci [recenzja „Pani Davis”]
Michał Walkiewicz
Nie znam odpowiedzi na pytanie, jaki powinien być serial, który celnie zdiagnozuje nasze religijne potrzeby w świecie opanowanym przez sztuczną inteligencję.…
Skąd sukces "Sukcesji"
Jakub Majmurek
Twórcy „Sukcesji” czują, że klucz do obecnego świata to dramedia, pomieszanie błazeńskiej tragedii i melancholijnej komedii, połączenie dramatu z sitcomem, „…
Jaka śmieszna afera, czyli seriale o Watergate
Jakub Majmurek
Afera Watergate od początku inspirowała kino i telewizję. W Polsce pojawiły się właśnie dwa seriale przyglądające się na nowo wydarzeniom, które wstrząsnęły…
Królowa Słońce. Joan Collins kończy właśnie 90 lat
Sebastian Smoliński
Joan Collins jest diwą moszczącą się w łożu z odpadków popkultury. Ale w tej pośledniej jakości pościeli ona sama jaśnieje niedościgłym blaskiem.
Przeciwieństwem miłości nie jest nienawiść. Stawiszyński ogląda „Sukcesję”
Tomasz Stawiszyński
Losy bohaterów „Sukcesji” odzwierciedlają archetypowe porządki ludzkich spraw, precyzyjnie opisane choćby w greckich mitach albo sztukach Szekspira.
Pustka po zimnej wojnie. Jakub Majmurek o nowych serialach szpiegowskich
Jakub Majmurek
Brytyjskie seriale, które pojawiły się właśnie w Polsce, szukają odpowiedzi na pytanie o kondycję współczesnego świata, a zwłaszcza Zjednoczonego Królestwa.
Kraj, który nie wierzy już w nic. Majmurek o filmie „TraumaZone”
Jakub Majmurek
„TraumaZone” jest nie tylko filmem o historii Rosji, ale także o tym, jak tę historię widział na bieżąco Zachód. I czego nie chciał widzieć, łudząc się…
Dziewczyna z Watykanu. Nowe dane w sprawie zaginionej Emanueli Orlandi
Edward Augustyn
Historię Emanueli Orlandi znamy od dawna. Serial Netfliksa porządkuje dotychczasową wiedzę i sugeruje, że rozwiązanie zagadki jej zaginięcia znajduje się za…
Polska w lustrze „Wielkiej wody”. Co mówi o nas hit Netflixa
Jakub Majmurek
Polskie filmy i seriale ostatnich lat rzadko portretowały obywateli, członków politycznej wspólnoty, próbujących angażować się na jej rzecz. W tym sensie „…
Świat Tolkiena we władzy Amazona. Napiórkowski o serialu „Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy”
Marcin Napiórkowski
Według radykalnych kreacjonistów dowcipny Bóg stworzył świat sześć tysięcy lat temu. Po czym rozmieścił pod ziemią skamieniałości i przemieszał warstwy, żeby…
Warto zobaczyć
AP
Zadzwoń do Saula: Długa droga donikąd
Jakub Majmurek
„Gra, której nie da się wygrać” – tak można podsumować seriale o amerykańskim społeczeństwie XXI wieku. „Zadzwoń do Saula” idzie w tym obrazie szczególnie…
Warto zobaczyć
Warto zobaczyć
Gry w klasy
Jakub Majmurek
W „Pozłacanym wieku” tworzą się wielkie fortuny, rosną nierówności i społeczne napięcia. Pytania dotyczą roli pieniądza i milionerów w amerykańskiej demokracji.
Warto zobaczyć
Warto zobaczyć
WARTO ZOBACZYĆ
Kto zabił Monicę Lewinsky
Jakub Majmurek
Ta historia była zapowiedzią nowej sfery publicznej, opartej na ciągłym przepływie informacji i dezinformacji w sieci, rozkwitających w niej mediów…
Warto zobaczyć
Społeczeństwo jako igrzyska śmierci
Jakub Majmurek
Nie potrzebujemy wojen czy totalitarnej władzy – i bez tego umiemy wyobrazić sobie obywateli rozwiniętych państw, którzy gotowi są ryzykować życie i zdradzać…
Warto zobaczyć
Arcydzieło o niczym
Jakub Majmurek
Tym, którzy „Kronik Seinfelda” nigdy nie widzieli, mogę szczerze poradzić, by odstawili na chwilę współczesne seriale i wygospodarowali czas na spotkanie z…
Warto Zobaczyć
AP
Warto zobaczyć
Warto zobaczyć
Warto zobaczyć
Co świat w tym widzi
Jakub Majmurek
Izraelskie seriale opowiadają o słabo znanej naszemu widzowi rzeczywistości zrozumiałym językiem współczesnej telewizji. A jednocześnie odbijają problemy, z…
Warto zobaczyć
Horror nieczystego sumienia
Jakub Majmurek
Ważniejszy od pytań „kto zabił?” i „czy to były duchy?” jest w serialu „Nadciąga noc” problem tego, jak daleko możemy się posunąć, by uciec od konfrontacji ze…
Wąż w ogrodzie dzieci-kwiatów
Jakub Majmurek
Wśród turystów pełno jest poszukiwaczy duchowości, łatwego seksu, tanich narkotyków i alkoholu, egzotyki oraz przygody. To właśnie oni padają ofiarą Sobhraja.
Warto zobaczyć
Uciec jak najbliżej
Jakub Majmurek
Nostalgia za heroizmem ery kosmicznej karmi się naszym lękiem przed katastrofą klimatyczną. Ale uciec się nie da – wie to nawet Elon Musk.
Łączenie kropek
Anita Piotrowska
Opowieść Svena Lindqvista i Raoula Pecka dotyczy białej supremacji, z kluczowym dla niej pojęciem czystości rasowej, podszytym religijną ideą wybraństwa i…
Warto zobaczyć
Warto zobaczyć
AP
Nasz wspaniały świat
Jakub Majmurek
Śmiałość w opisywaniu przez Huxleya swobody seksualnej niepokoiła cenzorów. Jeszcze w 2010 r. „Nowy wspaniały świat” zajął trzecie miejsce wśród książek,…
Warto zobaczyć
AP
Warto zobaczyć
AP
Detektyw w ogniu kontrowersji
Jakub Majmurek
J.K. Rowling rozminęła się ze swoimi czytelnikami w politycznie zapalnej kwestii. Tak się dzieje, gdy spory eskalują do rozmiarów totalnych wojen kulturowych i…
Warto zobaczyć
Apel poległych
Jakub Majmurek
Oglądamy zupełnie świeckie, wolnomyślicielskie, swobodne obyczajowo artystyczne elity, które mimo PRL-u tworzyły fascynującą, żywą kulturę. Niestety, oglądamy…
Koniec buziaczków
Piotr Tarczyński
Wiceprezydentka o afroamerykańskich czy azjatyckich korzeniach, taka jak Kamala Harris, była nie do pomyślenia nawet dla ludzi zawodowo trudniących się…
Warto zobaczyć
AP
Niemców portret własny
Rafał Woś
Żeby zrozumieć, co gra w niemieckiej duszy, należy poświęcić 88 minut. Raz na tydzień. Byle regularnie.
Role, rólki i przeboje
Maciej Jakubowiak
Serialowa ekranizacja powieści Szczepana Twardocha „Król” jest największym sukcesem w jego projekcie. To model kariery zaczerpnięty wprost z Ameryki, gdzie…
Królewski gambit
Łukasz Kwiatek
Pod koniec marca pandemia przerwała najważniejszy tegoroczny turniej szachowy. Zamknęła w domach amatorów i zawodowców. I wreszcie zrobiło się ciekawie.
Religia horroru
Jakub Majmurek
„Dzień trzeci” pokazuje ambiwalentny stosunek popkultury do religii: pojawia się ona dopiero wtedy, gdy bohaterom załamuje się ich świat. Gdy nie potrafi im…
Stronicowanie
Bieżąca strona
1
Page
2
Page
3
Następna strona
Następna strona ›
Ostatnia strona
Koniec »