Reklama

Ładowanie...

Pustka po zimnej wojnie. Jakub Majmurek o nowych serialach szpiegowskich

20.02.2023
Czyta się kilka minut
Brytyjskie seriale, które pojawiły się właśnie w Polsce, szukają odpowiedzi na pytanie o kondycję współczesnego świata, a zwłaszcza Zjednoczonego Królestwa.
Guy Pearce jako Kim Philby i Damian Lewis jako Nicholas Elliott w serialu „Szpieg wśród przyjaciół”, HBO Max, 2022 r. / MATERIAŁY PRASOWE
W

Wszystkie opowieści o szpiegach łączy jedno: problem zdrady i zaufania. Szpieg jest zawodowym oszustem, kimś, kto w strategiczny sposób buduje i wykorzystuje zaufanie ludzi, nakłaniając ich do zdrady. Jednocześnie sam wykonując swoją pracę znajduje się prędzej czy później w miejscu, w którym granice zdrady i lojalności rozpływają się w klimacie wieloznaczności moralnej.

Prawdę zostaw w spokoju

Problem zdrady najbardziej wprost stawia „Szpieg wśród przyjaciół” (HBO Max), oparta na faktach najnowsza produkcja szpiegowska, pokazująca ucieczkę Kima Philby’ego do Związku Radzieckiego w 1963 r. Philby współpracował z radzieckim wywiadem przez prawie dwadzieścia lat, od początku lat 30. do początku lat 50., najpierw jako dziennikarz piszący m.in. korespondencje z wojny domowej w Hiszpanii, następnie jako funkcjonariusz brytyjskiego wywiadu. W tej drugiej pracy był świetny,...

15601

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/weekend-5160

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]