Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
cywilizacja
Artykuły na ten temat
Trzęsienie świata
Ks. Adam Boniecki
Niezależnie od tego, ilu z nas żyje dziś w stadium negowania, ilu w gniewie, ilu się targuje, a ilu jest w depresji – i tak wszyscy będziemy musieli wejść w…
Dobrze mieć problemy
Wojciech Brzeziński
,
Uan Luis Arsuaga
Juan Luis Arsuaga, paleoantropolog: Żeby stworzyć cywilizację, potrzebujesz dłoni, przestrzennego widzenia i życia społecznego. Wszystkie małpy byłyby dobrymi…
Żyjemy w najlepszych czasach
Marcin Napiórkowski
Nie popadajmy jednak w zachwyt. Tym bardziej że niewielka w tym nasza zasługa. Wraz z większymi niż kiedykolwiek możliwościami spoczywa na nas większa…
Pikantny szczegół
Michał Kuźmiński
Na Międzynarodową Stację Kosmiczną poleciały właśnie lody. O to, co naprawdę smakuje na orbicie – i dlaczego – zapytaliśmy astronautę Story’ego Musgrave’a.
Neurobiologia dokonywania wyboru moralnego
Jerzy Vetulani
Co neurobiologa może wnieść do dyskusji etycznych?
Copernicus College: Neurobiologia i życie
Jerzy Vetulani
W trakcie kursu prof. Jerzy Vetulani odpowiada na pytanie, jak to możliwe, że ważący zaledwie około półtora kilograma mózg tworzy całe bogactwo świata umysłu,…
Bez prawa do gwiazd
Wojciech Brzeziński
Ciemne, nocne niebo staje się rarytasem. Co trzeci mieszkaniec Ziemi nie może nad sobą zobaczyć Drogi Mlecznej. Ma to też skutki zdrowotne.
Najważniejszy wynalazek ludzkości
Łukasz Kwiatek
Kwestia powstania języka intrygowała ludzi niemal od zawsze. Jak dziś wyjaśnia się jego pochodzenie?
Czy geniusz może być groźny
Łukasz Sochacki
Żyjemy w epoce nadmiaru aktywności. Nadmiar kreatywności prowadzi do antyhumanistycznych konsekwencji – mówił Jacek Dukaj na Festiwalu Kopernika.
Szympans szympansowi politykiem
Łukasz Kwiatek
Spiski, zamachy stanu, zdrady o świcie i o zmroku, poparcie za seks, brutalne morderstwa. Tak wyglądają realia polityki. Przynajmniej u szympansów.
Najstarszy ślad Ewangelii
Robert J. Merecz
Uczeni badają prawdopodobnie najstarszy papirus z fragmentem Ewangelii Marka, pochodzący z I wieku i wykorzystany do wytworzenia maski mumii egipskiej.
Całun w świetle lasera
Piotr Wasylczyk
"Naukowcy twierdzą, że Całun Turyński jest nadprzyrodzony (supernatural)" - ogłosił dziennik "The Independent" kilka dni przed Bożym…
Ramówka krojona na miarę
Piotr Siergiej
Telewizja, jaką znamy, umiera i nikt jakoś po niej łez nie roni. Przyszłość należy do spersonalizowanych treści i urządzeń, które dostarczać je będą wszędzie,…
Strzał w sylwestra
Marcin Bójko
Nie mamy dobrych wiadomości. Nie da się precyzyjnie wyznaczyć momentu, kiedy otworzyć szampana na Nowy Rok. Im dokładniej mierzymy czas, tym bardziej widzimy,…
Kosmiczne rekolekcje
Adam Zubek
Tych lekcji natura udziela nam od niepamiętnych czasów. Tyle że ludzkość przez wieki albo wagarowała, albo zwyczajnie je przespała.
Algorytm wyrabia sobie opinię
Andrzej Tarlecki
Prof. Andrzej Tarlecki, informatyk: Wszystko, co wyszukiwarki internetowe "wiedzą", opiera się o proste skojarzenia i analizę zachowań użytkownika.…
Eko-logika w kosmetykach
Agata Adaszyńska-Blacha
Konsumenci nie chcą już w kosmetykach "chemii", oczekują "naturalnych składników". Wiedzę o tym, co wybierać, czerpią z forów internetowych…
Pingwin, który zmienił świat
Michał Kosmulski
Zaczynał jako egzotyczne hobby. Obecnie działa na milionach komputerów, stanowi inspirujący efekt współpracy ludzi z całego świata i stawia czoło monopolistom.
Nadzieja w gazie
Przed setkami milionów lat na ziemi żyły małe organizmy zwane graptolitami. Zostały odkryte przez polskiego paleontologa prof. Romana Kozłowskiego.
Gaz niekonwencjonalny – fakty i dylematy
Stanisław Rychlicki
,
Jakub Siemek
Współczesną cywilizację trudno sobie wyobrazić bez energii elektrycznej. W wieku XX prąd powstawał głównie dzięki spalaniu węgla oraz ropy naftowej. Wiek XXI…
Gaz od A do Z
Opracowali: Stanisław Rychlicki, Jakub Siemek
Pierwszy płomień na świeczce
Henryk Jacek Jezierski
Otwiera się nareszcie szansa, by wydobyć się z uzależnienia energetycznego od innych krajów, uzależnienia, które jest sprawą nas wszystkich. Ciągła groźba…
Tam, gdzie rośnie seradela
JED
W Zwoli, w odwiercie Markowola-1, PGNiG SA przeprowadziło w lipcu 2010 r. dwa zabiegi szczelinowania, które, jak wynika z analiz, nie miały niekorzystnego…
Niebieska gorączka
Krzysztof Mika
W grudniu 2010 do angielskiego portu zawinął pierwszy statek z ładunkiem skroplonego gazu z USA. A to oznacza początek nowego ładu energetycznego.
Einstein się tego wstydził
Marcin Bójko
Nobel z medycyny honoruje odkrycie obiecującej metody walki z rakiem, fizycy otrzymali nagrodę za coś, co przewidział Einstein, a chemik dostał medal za…
Zasady Sir Izaaka
Ks. Michał Heller
Gdyby komuś przyszedł do głowy pomysł, by lata nowej ery liczyć od powstania nowożytnej nauki, to za zerowy powinien przyjąć rok 1687, rok ukazania się drukiem…
Szybciej niż światło?
Tomasz Romańczukiewicz
Neutrina to bardzo dziwne cząstki elementarne. Od dziesięcioleci zaskakiwały fizyków. Czyżby miały zatrząść posadami współczesnej nauki?
Pra–kryminał
Bartek Dobroch
Gdyby nie to, że pewien alpinista-amator miał zwyczaj zbaczania ze szlaków, tamtego dnia w Alpach nie wydarzyłoby się nic szczególnego. Nie doszłoby do jednej…
Papież i neurony lustrzane
Jerzy Vetulani
Nie żyje prof. Jerzy Vetulani. Przypominamy rozmowę, którą we wrześniu 2011 roku przeprowadziła z nim Kalina Błażejowska.
Kosmiczne kwoty
Wojciech Brzeziński
To, co dla NASA jest końcem epoki, dla innych jest nowym otwarciem. Rusza nowy wyścig w kosmos. Tym razem nie skończy się na wbiciu flagi i odtrąbieniu…
Gogle Gugla
Marcin Bójko
Oto rzecz cudownej technologii, która po raz kolejny przypomina, że nie ma darmowych obiadów.
Nerwy sieci
Janusz Hołyst
Prof. Janusz Hołyst: Chcemy stworzyć podstawy dla przyszłej generacji emocjonalnie inteligentnego internetu. Negatywne emocje są bowiem nie tylko paliwem w…
Ostatni prom
Wojciech Brzeziński
Po 30 latach, 14 pogrzebach i 200 miliardach wydanych dolarów promy kosmiczne wreszcie wykonały swoje zadanie - i zapracowały na emeryturę.
Z wyziewów ziemi i gniewu bogów
Michał Kosmulski
Stosunek ludzi do kamieni z nieba odzwierciedla ducha każdej epoki.
Jak zbudowano Europę
Adam Zubek
Nie byłoby Unii, gdyby nie karbońskie rośliny, a początków europejskiego przemysłu (zrodzonego m.in. w dzisiejszej Polsce!) bez jurajskich krzemieni. Nasz…
Zielone ambicje
Rafał Motriuk
Berlin ostatecznie postanowił: do 2022 r. zrezygnuje z energii nuklearnej. Co w zamian? Już teraz niemieckie doświadczenia z energią odnawialną budzą nadzieję…
Strategia dla Europy
Antoni Kukliński
Prof. Antoni Kukliński, współinicjator cyklu Konferencji Krakowskich: Chcemy nakłaniać nasze społeczeństwo do myślenia o przyszłości, zadawania sobie pytania:…
Tajemne życie produktów
Michał Olszewski
Niepozorny skrót LCA robi na świecie furorę. LCA pozwala zbadać, jaki wpływ na stan środowiska ma każde nasze działanie: jedzenie lodów, wybór pieluch czy…
Grafenowa Dolina nad Wisłą?
Jacek Baranowski
Prof. Jacek Baranowski, współodkrywca polskiej technologii produkcji grafenu: W wielu krajach UE istnieją Narodowe Programy Rozwoju Grafenu. Finansują one…
Posłaniec do piekła
Marcin Bójko
Pierwsza planeta Układu Słonecznego jest wyjątkowo niegościnnym miejscem. A mimo to Amerykanie wysłali tam sondę kosmiczną. Z ciekawości.
Nu, pojechali!
Wojciech Brzeziński
Nigdy wcześniej ani nigdy później dwa supermocarstwa nie wydawały tak ogromnych pieniędzy na naukę i technikę, jak po tamtym pionierskim locie. Choć Gagarin…
Siedem miliardów na szczęście
Piotr Siergiej
W czasie potrzebnym na przeczytanie tego artykułu na świecie urodzi się około czterech tysięcy osób. W sierpniu urodzi się siedmiomiliardowy obywatel naszej…
Między światami
Anna Brummer
Anna Brummer: Autyzm sam w sobie nie jest cierpieniem. Nasze, autystów, problemy zaczynają się na granicy zderzenia z rzeczywistością ludzi bez zaburzeń.…
Tsunami atomowego lęku
Piotr Siergiej
Po Fukushimie na nowo zadajemy sobie pytania o bezpieczeństwo przyszłej polskiej elektrowni jądrowej. Czy nasze obawy są uzasadnione?
Bez alternatywy dla atomu
Antoni Słodkowski
Czy Japonia może sobie pozwolić na zwinięcie programu energetyki atomowej?
Cząstki, które leczą
Marta Korcyl
Polska dołącza właśnie do elitarnej grupy państw, w których do radioterapii nowotworów stosuje się protony przyspieszone w akceleratorze. Pierwszy taki zabieg…
Wstrząsy
Adam Zubek
Jakie reguły rządzą trzęsieniami ziemi? Odpowiedź jest godna Nobla, bo precyzyjne prognozowanie trzęsień wciąż pozostaje marzeniem sejsmologów.
Kocia blaszka
Rafał Motriuk
Kiedyś tylko w skali atomowej lub mniejszej. Teraz okazuje się, że mechanika kwantowa działa również w świecie makro. Dowiedli tego amerykańscy naukowcy. Ich…
Stronicowanie
Bieżąca strona
1
Page
2
Page
3
Page
4
Page
5
Page
6
Page
7
Następna strona
Następna strona ›
Ostatnia strona
Koniec »