Reklama

Ładowanie...

Pikantny szczegół

28.08.2017
Czyta się kilka minut
Na Międzynarodową Stację Kosmiczną poleciały właśnie lody. O to, co naprawdę smakuje na orbicie – i dlaczego – zapytaliśmy astronautę Story’ego Musgrave’a.
Story Musgrave z emblematami misji kosmicznych, w których wziął udział, 2013 r. ACADEMY OF ACHIEVEMANT
P

Przypomina kawałek styropianu. Ze srebrzystej torebki, na której widnieje astronauta w skafandrze, wypada w kawałkach, wśród pylistych okruszków. Ma bladopastelowy kolor i konsystencję przesuszonej bezy. Oblepia język jak gips. Skojarzenia z dzieciństwem może pobudzić najwyżej u tych, którzy jako mali próbowali zjeść szkolną kredę.

Jeśli to ma być przysmak astronautów, to przyszłość eksploracji kosmosu stoi pod poważnym znakiem zapytania.

Astronaut Ice Cream, czyli „lody dla astronautów”, sprzedają jako suweniry centra turystyczne NASA i sklepy muzeów nauki. Reklamowane są jako stworzone na potrzeby programu Apollo. Są liofilizowane – czyli zamrożone, a następnie poddane działaniu bardzo niskiego ciśnienia. Im niższe ciśnienie, tym niższa temperatura wrzenia. W liofilizatorze woda więc od razu sublimuje, czyli z lodu zmienia się w parę. W ten sposób można...

16553

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]