Reklama

Ładowanie...

Tajemne życie produktów

17.05.2011
Czyta się kilka minut
Niepozorny skrót LCA robi na świecie furorę. LCA pozwala zbadać, jaki wpływ na stan środowiska ma każde nasze działanie: jedzenie lodów, wybór pieluch czy korzystanie z kafejki internetowej.
Produkcja zwykłej bawełnianej torby
D

Dla niewtajemniczonych program obsługujący Life Cycle Assessment (LCA), czyli ocenę cyklu życia, przypomina nieskończenie skomplikowaną powieść szkatułkową.

Weźmy niewinną płytę CD - wprowadzając do komputera garść danych (składniki, miejsce produkcji, liczba sztuk, miejsce i wielkość produkcji) otrzymujemy wgląd w prapoczątki produkcji. Czyli, w tym przypadku, aż po kopalnię boksytów w Afryce bądź Australii, gdzie wydobywa się rudy aluminium, przez produkcję poliwęglanów, zużycie wody, lakierów i złota, czyli wszystkiego, co składa się na efekt końcowy. Można też zbadać LCA farb, którymi płytę pomalowano. Albo prześledzić etap produkcji aluminium, jego transportu, zużycia, a w końcu recyklingu. Przed oczami migają tuziny składowych i - co najważniejsze - miary ich wpływu na środowisko naturalne.

W ten sposób można zbadać wszystko: baterie do...

9122

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]