Reklama

Cząstki, które leczą

Cząstki, które leczą

08.03.2011
Czyta się kilka minut
Polska dołącza właśnie do elitarnej grupy państw, w których do radioterapii nowotworów stosuje się protony przyspieszone w akceleratorze. Pierwszy taki zabieg miał miejsce kilkanaście dni temu w Krakowie. A plany sięgają dużo dalej.
Gabinet radioterapii oka w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN. Kraków, marzec 2011 r. / fot. Jacek Taran
P

Przyspieszanie protonów w akceleratorach cząstek kojarzy się zwykle z Wielkim Zderzaczem Hadronów (LHC) w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych (CERN) pod Genewą oraz z tajemniczymi eksperymentami rodem z książki Dana Browna pt. "Anioły i demony". Mało kto jednak wie, że protony, przyspieszone do bardzo niewielkiego ułamka energii, jaką naukowcy osiągają w CERN-ie, znalazły zastosowanie w medycynie.

Użycie protonów w radioterapii nowotworów zaproponował Robert R. Wilson, amerykański fizyk, członek sławetnego Projektu Manhattan. Było to w 1946 r., a więc już ok. 30 lat po odkryciu tych cząstek przez Ernesta Rutherforda. Energie protonów potrzebne do przeprowadzenia radioterapii można osiągnąć przy pomocy małych, w porównaniu do mierzącego 27 km długości LHC, cyklotronów lub synchrotronów, z łatwością mieszczących się w przyszpitalnym budynku.

...

8689

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]