Reklama

Ładowanie...

Neurobiolog, psychofarmakolog i biochemik, członek Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, członek honorowy Indian Academy of Neurosciences, profesor Instytutu Farmakologii PAN, gdzie przez trzydzieści lat kierował Zakładem Biochemii Mózgu. Związany z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych od momentu jego powstania w 2008 roku. W Centrum Kopernika kieruje zespołem badawczym Neuroscience. Wykładowca wielu uczelni, m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego i Małopolskiej Szkoły Wyższej im. J. Dietla w Krakowie. Laureat licznych prestiżowych nagród, w tym Międzynarodowej Nagrody Anna Monika II klasy za badania nad mechanizmami działania elektrowstrząsu, Nagrody Kopernikańskiej i Nagrody Popularyzator Nauki. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jeden z najczęściej cytowanych polskich uczonych – autor kilkuset artykułów, opublikowanych na uznanych czasopismach naukowych oraz kilku bestsellerowych książek: „Jak usprawnić pamięć?”, „Mózg: fascynacje, problemy tajemnice” oraz „Piękno neurobiologii”. W 2015 roku ukazały się dwa wywiady-rzeki z prof. Vetulanim: „Bez ograniczeń” (z Marią Mazurek) oraz „Mózg i błazen” (z Marcinem Rotkiewiczem). Prowadzi poczytnego bloga popularnonaukowego Piękno neurobiologii https://vetulani.wordpress.com.


Wideo:

Artykuły

25.09.2016
Co neurobiologa może wnieść do dyskusji etycznych?
23.08.2016
W trakcie kursu prof. Jerzy Vetulani odpowiada na pytanie, jak to możliwe, że ważący zaledwie około półtora kilograma mózg tworzy całe bogactwo świata umysłu, a na dodatek sprawia, że...
27.12.2014
Czy nasze mózgi są odpowiedzialne za wierzenia religijne?
08.12.2011
Neurobiologia, jak najchętniej na polski tłumaczę neuroscience, to nauka młoda, dynamiczna i fascynująca, odkrywająca nowe światy, zmieniająca nasze spojrzenie na świat i na samych siebie.
20.09.2011
Nie żyje prof. Jerzy Vetulani. Przypominamy rozmowę, którą we wrześniu 2011 roku przeprowadziła z nim Kalina Błażejowska.