Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Nu, pojechali!

Nu, pojechali!

12.04.2011
Czyta się kilka minut
Nigdy wcześniej ani nigdy później dwa supermocarstwa nie wydawały tak ogromnych pieniędzy na naukę i technikę, jak po tamtym pionierskim locie. Choć Gagarin był tylko pasażerem Wostoka, otworzył przed ludzkością zupełnie nowe horyzonty.
D

Dzwonek telefonu w gabinecie rzecznika NASA długo pozostawał bez odpowiedzi. Była środa 12 kwietnia 1961 r. Czwarta trzydzieści rano. John "Shorty" Powers spał snem sprawiedliwego na łóżku polowym, ale w końcu poddał się i sięgnął po słuchawkę.

Usłyszał głos rozemocjonowanego dziennikarza, który próbował wyciągnąć od niego komentarz na temat czegoś związanego z sowieckim programem kosmicznym. Półprzytomny odburknął: "My tutaj wszyscy śpimy" i odłożył słuchawkę.

Dla reportera - czyste złoto.

Dziennikarz, który zerwał Powersa z łóżka, działał z determinacją człowieka obudzonego kilka minut wcześniej przez telefony od przełożonych. Szukał kogoś, kogokolwiek, kto mógłby skomentować świeżą depeszę agencji Tass: "Związek Radziecki wystrzelił 12 kwietnia na orbitę okołoziemską pierwszy w świecie statek kosmiczny Wostok. Na pokładzie...

9855

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]