Reklama

Nu, pojechali!

Nu, pojechali!

12.04.2011
Czyta się kilka minut
Nigdy wcześniej ani nigdy później dwa supermocarstwa nie wydawały tak ogromnych pieniędzy na naukę i technikę, jak po tamtym pionierskim locie. Choć Gagarin był tylko pasażerem Wostoka, otworzył przed ludzkością zupełnie nowe horyzonty.
D

Dzwonek telefonu w gabinecie rzecznika NASA długo pozostawał bez odpowiedzi. Była środa 12 kwietnia 1961 r. Czwarta trzydzieści rano. John "Shorty" Powers spał snem sprawiedliwego na łóżku polowym, ale w końcu poddał się i sięgnął po słuchawkę.

Usłyszał głos rozemocjonowanego dziennikarza, który próbował wyciągnąć od niego komentarz na temat czegoś związanego z sowieckim programem kosmicznym. Półprzytomny odburknął: "My tutaj wszyscy śpimy" i odłożył słuchawkę.

Dla reportera - czyste złoto.

Dziennikarz, który zerwał Powersa z łóżka, działał z determinacją człowieka obudzonego kilka minut wcześniej przez telefony od przełożonych. Szukał kogoś, kogokolwiek, kto mógłby skomentować świeżą depeszę agencji Tass: "Związek Radziecki wystrzelił 12 kwietnia na orbitę okołoziemską pierwszy w świecie statek kosmiczny Wostok. Na pokładzie...

9855

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]