Reklama

Ładowanie...

Posłaniec do piekła

19.04.2011
Czyta się kilka minut
Pierwsza planeta Układu Słonecznego jest wyjątkowo niegościnnym miejscem. A mimo to Amerykanie wysłali tam sondę kosmiczną. Z ciekawości.
Merkury / fot. NASA
T

To iście piekielny zakątek kosmosu: temperatura w dzień wynosi 700 stopni Celsjusza, w nocy spada do -130. Nie ma atmosfery. Jakby tego było mało, doba trwa jeden ziemski rok, a merkuriański rok - pół ichniego dnia. Na dodatek sonda kosmiczna na orbicie Merkurego musi się smażyć jak w tosterze, nagrzewana z jednej strony przez Słońce, a z drugiej przez ciepło słoneczne odbite od powierzchni planety.

W połowie marca na orbitę Merkurego weszła amerykańska sonda MESSENGER (ang. "posłaniec"), wystrzelona w 2004 r. Jeśli mielibyśmy uszeregować planety Układu Słonecznego według stosunku stopnia poznania do odległości nas dzielącej, to Merkury znalazłby się na szarym końcu. Choć w najgorszym przypadku dzieli nas odległość 222 milionów kilometrów, do niedawna nie mieliśmy jeszcze map całej powierzchni tej planety. Zważywszy, że od czasu wystrzelenia Sputnika 1 udało...

8223

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]