Ładowanie...
Kocia blaszka

Pozorne kwantowe sprzeczności można było do tej pory zamiatać pod dywan. To, czy np. elektron jest cząstką, czy falą, interesowało bardzo małe grupy naukowców, którzy (podobno) rozumieją, na czym polegają paradoksy mechaniki kwantowej. Zwykłym śmiertelnikom pozostawało się cieszyć praktycznymi zastosowaniami tych zjawisk - np. sprzętem komputerowym.
Jednak mechanika kwantowa zaczęła właśnie przenikać do świata naszych rozmiarów. Dowodem na to jest przełomowa publikacja amerykańskich badaczy.
Drga i nie drga
Do tej pory uważano, że wszystkie urządzenia stworzone przez człowieka poruszają się zgodnie z zasadami mechaniki klasycznej. Czyli tej prostej, eleganckiej, opisanej przez Newtona i dobrze sprawdzonej. Co prawda, na początku XX wieku pojawiły się teorie konkurencyjne: względności i kwantów, ale w sposób...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]