Reklama

Grafenowa Dolina nad Wisłą?

Grafenowa Dolina nad Wisłą?

02.05.2011
Czyta się kilka minut
Prof. Jacek Baranowski, współodkrywca polskiej technologii produkcji grafenu: W wielu krajach UE istnieją Narodowe Programy Rozwoju Grafenu. Finansują one badania nad właściwościami grafenu i próbują wysondować, która droga doprowadzi do rynku. W Polsce takiego programu nie ma.
Struktura grafenu / ryc. AlexanderAlUS/Wikipedia (GNU)
G

Grafen opatenowany i wytwarzany w Polsce - ten materiał zbudowany z pojedynczej warstwy atomów węgla może zrewolucjonizować naszą cywilizację. I zmienić nas w lidera nowoczesnych technologii. A jednak: Polska przeznacza na badania i rozwój ponad pięć razy mniej pieniędzy niż wynosi docelowy poziom Unii Europejskiej. Czy w ogóle można mieć więc nadzieję, że wynalazek naukowy przełoży się na lukratywny dla Polski biznes?

Rafał Motriuk: Na czym polega fenomen grafenu?

Jacek Baranowski: Ten materiał ma niezwykłe własności. To czysty węgiel, który po pierwsze jest dwuwymiarowy - ma grubość znikomą, bo jednego atomu. Świetnie przewodzi prąd, i to w zupełnie zaskakujący sposób, bo elektrony zachowują się w grafenie jak fotony, czyli cząstki światła. Za to odkrycie Andre Geim i Konstantin Nowosielow dostali nagrodę Nobla. Dalej...

8775

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]