Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Szybciej niż światło?

Szybciej niż światło?

04.10.2011
Czyta się kilka minut
Neutrina to bardzo dziwne cząstki elementarne. Od dziesięcioleci zaskakiwały fizyków. Czyżby miały zatrząść posadami współczesnej nauki?
W

W czwartek 22 września tego roku naukowcy ogłosili, że zmierzono prędkość 16 tysięcy, wytworzonych w CERN-ie neutrin na 730-kilometrowej drodze do Gran Sasso we Włoszech. Okazało się, że średnio ich prędkość przekraczała prędkość światła (c = 299 792 km/s) 1,000025 raza. Wydawać by się mogło, że to niewiele, a jednak może się to okazać największym odkryciem ostatnich lat. Może, bo wynik ten nie jest jeszcze całkowicie pewny. Należy poczekać na potwierdzenie w innych eksperymentach.

Dlaczego jednak prędkość światła jest taka ważna?

***

Ponad sto lat temu Albert Einstein ogłosił swoją Szczególną Teorię Względności. Jej podstawą był potwierdzony przez liczne doświadczenia fakt, że światło porusza się z tą samą prędkością w każdym układzie odniesienia. Zachwiało to całą ówczesną wiedzą. Jest to też fakt, który pozornie stoi w ...

8592

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]