Reklama

Kosmiczne kwoty

Kosmiczne kwoty

30.08.2011
Czyta się kilka minut
To, co dla NASA jest końcem epoki, dla innych jest nowym otwarciem. Rusza nowy wyścig w kosmos. Tym razem nie skończy się na wbiciu flagi i odtrąbieniu zwycięstwa.
Start prywatnej rakiety Falcon 1, należącej do firmy SpaceX. Atol Kwajalein na środkowym Pacyfiku, 14 lipca 2009 r. / fot. SpaceX
Ś

Świt nad zachodnią Florydą jeszcze nie zaczął się na dobre, a sierpniowe powietrze wciąż należało do cykad i komarów, gdy dwa potężne gromy, jeden w pół sekundy po drugim, ogłosiły koniec epoki. Gromy były tak głośne, że w promieniu 60 mil do cykad dołączyły samochodowe alarmy. W komisariatach policji i biurach szeryfów rozdzwoniły się telefony. Eksplozja? Strzelanina? Katastrofa lotnicza?

To dziwne, ale po 30 latach i 133 podwójnych gromach wielu mieszkańców Florydy ciągle nie przyzwyczaiło się do tych nocnych koncertów. I już nie będą mieli okazji.

Podwójny grom to powitanie, jakie Florydzie zgotował powracający do domu prom Atlantis. Dwie fale uderzeniowe - jedna tworząca się na nosie orbitera, druga na jego ogromnym ogonie - to znak, że pojazd wciąż leci z naddźwiękową prędkością. Już w kilka minut później, na leżącym wśród bagien pasie...

10281

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]