Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
archeologia
Artykuły na ten temat
Walizka pełna kości świętych biskupów, czyli jak archeolog stał się prekursorem dialogu międzyreligijnego
Karol Wilczyński
Prof. Artur Obłuski, archeolog: Gdy oprócz badania chrześcijańskiej przeszłości Sudanu zaczęliśmy cenić badania jego muzułmańskiego dziedzictwa, relacje z…
Najdokładniej przebadane zwłoki w dziejach. Ciało Ötziego ujawniło zbrodnię sprzed 5 tysięcy lat
Łukasz Kwiatek
Nikt nie przysłużył się nauce swoją śmiercią tak jak Ötzi. Jego zwłoki rzuciły światło na epokę, w której doszło do największych przemian w dziejach ludzkości.
Po co nam tak duże mózgi? Nowa wiedza o Homo naledi budzi kłopotliwe pytania o naszą ewolucję
Łukasz Kwiatek
Mówimy o bardzo nietypowym gatunku człowieka, znanym tylko z jednego miejsca – Jaskini Wschodzącej Gwiazdy w RPA. Jak dalecy to krewni? Czy naprawdę korzystali…
Wykopaliska w Girsu
MaM
Łupanie kamienia nie wymaga kultury
Łukasz Kwiatek
Uczestnicy eksperymentu mieli do dyspozycji zestaw kamieni, z których dało się wykonać ostre narzędzie, ale nikt wcześniej nie uczył ich tego robić.
Raj jurajski. „Dom ojców” Andrzeja Muszyńskiego
Adam Robiński
Lodowce omijały to miejsce, czyniąc je przytulną dziuplą. Głębokie, mokre doliny, pełne naturalnych schronień, gdzie łatwo się ukryć. Tu się czuje znaczenie…
Letimela
Lee Berger
,
Wojciech Brzeziński
LEE BERGER, paleoantropolog: Najpierw trzeba pokonać sto metrów jaskini, potem wspiąć się na skałę znaną jako „grzbiet smoka”, a następnie zejść w dół 12-…
Pocztówka z Gizy
MOC
Scytyjski złoty skarb należy do Ukrainy
WP / AFP
,
FAZ
,
BBC
Azja: dwie nowe populacje archaicznych ludzi?
ŁK
Skamieniałości znalezione w Nesher Ramla w Izraelu – fragmenty czaszki i żuchwy pochodzące sprzed 120-140 tys. lat – opisano w „Science”.
Złote Miasto
ŁK
Znajdujemy tylko śmietniki
Magdalena Moskal-del Hoyo
,
Michał Kuźmiński
Dr Magdalena Moskal-del Hoyo, archeobotaniczka: Pojawienie się rolnictwa to jedna z kilku rewolucji, które zmieniały nie tylko nasz sposób życia, ale całe…
Kamienie i skanery
Kasper Kalinowski
Mózg człowieka najbardziej urósł w paleolicie – epoce kamienia. Czy to dlatego, że nasi przodkowie zaczęli wytwarzać narzędzia?
Pierwszy amerykański wynalazek
Jakub Mejer
Niezależnie od siebie dwie prehistoryczne kultury oddalone o tysiące kilometrów zaczęły tworzyć podobne groty. Powstawały one jednak inaczej, w innym czasie i…
Śladami pierwszych rolników
Michał Kuźmiński
,
Magdalena Moskal-del Hoyo
Unikatowy fragment naczynia przedstawiający twarz z rogami – znaleźli niedawno archeolodzy w reliktach osady pierwszych rolników na polskich ziemiach, liczącej…
Jak się dobrze zachować
Wojciech Brzeziński
Pod wodami Bałtyku odkryto właśnie czterystuletni drewniany statek w idealnym stanie – pamiątkę po pierwszej epoce globalizacji.
Inżynierowie Dedala
kamil kopij
W greckiej mitologii spotkać możemy nie tylko bogów i herosów, ale również roboty. Ich obecność może się wiązać z rozwojem nauki i techniki, który nastąpił w…
Potęga mobilnego imperium
Piotr Kołodziejczyk
Nabatejczycy stworzyli jedną z najbardziej tajemniczych antycznych kultur na Bliskim Wschodzie, czerpiąc z dorobku plemion koczowniczych i sąsiednich państw.…
Roma analytica
kamil kopij
Już w starożytnym Rzymie politycy adresowali przekaz propagandowy do ściśle określonych grup odbiorców. Na przykład na monetach.
Prehistoryczni łowcy z Tatr Bielskich
MaM
Kamienne ostrza z broni drzewcowej, kościana igła i inne narzędzia datowane na 13-12 tys. lat p.n.e. (epoka górnego paleolitu) odkryła polsko-słowacka ekipa…
Starożytna marihuana
Jakub Mejer
,
Robert Spengler
ROBERT SPENGLER, paleobotanik: Ludzie przynajmniej dwukrotnie udomowili konopie – z powodu ziaren i włókien. Później zaczęli ich używać ze względu na…
Ruiny z czasów króla Dawida
Ofer Aderet
Biblijne miasto Ziklag zostało przypuszczalnie odnalezione na południu Izraela – ogłosił w ubiegłym tygodniu zespół izraelskich archeologów.
Nadchodzą starożytne białka
Łukasz Kwiatek
Fragmenty DNA pozyskiwane ze skamieniałości liczących dziesiątki tysięcy lat zrewolucjonizowały naszą wiedzę o ewolucyjnej historii człowieka.
Ławica sprzed 50 milionów lat
ŁK
Kolejny członek ludzkiej rodziny
ŁK
Miał niewiele ponad metr wzrostu, zakrzywione kości stóp i dłoni, wskazujące na przystosowanie do wspinania się na drzewa, a zęby przedtrzonowe wyraźnie…
Tajemnica pierścienia z brązu
MaM
Czy odkopany pół wieku temu w ruinach pałacu w Herodium (niedaleko Betlejem) pierścień należał do prefekta Judei Poncjusza Piłata?
Jezus z pustyni Negew
Edward Augustyn
Nie miał brody ani wąsów, jego włosy były krótkie i kręcone, twarz pociągła, nos długi, a oczy duże – tak przynajmniej wynika z wizerunku Jezusa, znalezionego…
Lód prawdę ci powie
Łukasz Lamża
Rdzenie lodowe to od lat pewne źródło wiedzy o zmianach klimatycznych.
Co mówią zęby
ŁK
Neandertalskie dzieci raczej nie lubiły zimy.
Muzeum na dnie
Wojciech Brzeziński
Jedno z największych odkryć w historii archeologii leży dwa kilometry pod powierzchnią Morza Czarnego. To statek z czasów bliskich „Iliadzie” i „Odysei”,…
Najstarsze sery
Łukasz Lamża
To niezwykłe, ile można wyczytać ze starego niedomytego naczynia ceramicznego. 5 września w czasopiśmie „Nature” ogłoszono odkrycie najstarszych europejskich…
Okruchy cywilizacji
Michał Kuźmiński
Rola chleba w historii ludzkości od zawsze zdawała się nie do przecenienia. Teraz okazuje się jeszcze większa.
Przedwczesne odkrycie
Michał Wilk
Doniesienia o manuskrypcie Ewangelii Marka z I wieku zelektryzowały biblistów. Teraz jego zagadka została rozwiązana.
Jak sobie zapewnić pomoc Nieba
Maciej Müller
Pierwsi rolnicy
Jakub Mejer
Rewolucja agrarna nie przypominała rewolucji. A wiele miejsc, w których się rozpoczęła, dzisiaj wygląda jak krajobraz Marsa.
Czego nie wiemy o człowieku
ŁK
Dzięki odkryciom dokonanym w 2017 r. uświadomiliśmy sobie, jak wiele wciąż nie wiemy o historii rodzaju ludzkiego, w tym także naszego gatunku. Czego dokładnie?
Stop islamizacji wikingów!
ŻyM
Czy skandynawska skrajna prawica zacznie wykrzykiwać takie hasła?
Mieszko w tajemnicę osnuty
Przemysław Urbańczyk
Kim był i czym właściwie rządził? Gdzie, kiedy i dlaczego się ochrzcił? Czy był z plemienia Polan i czy ono w ogóle istniało? Najnowsze odkrycia archeologów…
Biblia z kosza na śmieci
Ks. Mariusz Rosik
Dopiero dzięki internetowi – i 200 lat po przyjściu na świat odkrywcy Kodeksu Synajskiego – rozproszone po świecie karty najsłynniejszego manuskryptu Pisma…
Mykeny nad Dunajcem
Marcin Przybyła
,
Marcin Makowski
Dr Marcin Przybyła, archeolog: Fortyfikacje, które odkryliśmy w Maszkowicach, datujemy na XVIII-XVII wiek p.n.e. Ci, którzy je wznieśli, byli świetnie…
Szpadel i Biblia
Ks. Mariusz Rosik
Niektórzy twierdzą, że umacnia wiarę. Inni, że wywraca jej podwaliny. Tymczasem dzięki archeologii biblijnej docieramy do Jezusa i Jego czasów.
Dom Jezusa
TP
Czy odkryty w Nazarecie dom, którego czas powstania naukowcy datują na I w. n.e., mógł być miejscem, gdzie wychował się Jezus?