Reklama

Kolejny członek ludzkiej rodziny

Kolejny członek ludzkiej rodziny

15.04.2019
Czyta się kilka minut
Miał niewiele ponad metr wzrostu, zakrzywione kości stóp i dłoni, wskazujące na przystosowanie do wspinania się na drzewa, a zęby przedtrzonowe wyraźnie większe od trzonowych.
AARON FAVILA / AP / EAST NEWS
Z

Zamieszkiwał Filipiny jeszcze ok. 50 tys. lat temu. Właśnie został zidentyfikowany dzięki analizie trzynastu skamieniałości należących do trzech różnych osobników. Poznajcie Homo luzonensis – naszego „nowego” kuzyna.

Pierwsza skamieniałość Homo luzonensis – trzecia kość śródstopia – odnaleziona w jaskini Callao na północy wyspy Luzon, została opisana w 2010 r. Już wtedy naukowcy domyślali się, że mają do czynienia z nieznanym wcześniej gatunkiem człowieka. Potrzeba było jednak dodatkowych wykopalisk i kolejnych skamieniałości, by to potwierdzić.

Jak dotąd nie udało się uzyskać starożytnego DNA Homo luzonensis – gorący i wilgotny klimat równikowy sprzyja szybkiemu rozpadowi łańcuchów DNA. Jednak na podstawie badań antropometrycznych oraz znanych śladów działalności hominidów możemy sądzić, że stanowi on odgałęzienie linii ewolucyjnej Homo erectus, którego pewna populacja trafiła na Filipiny przynajmniej 700 tys. lat temu. Odcięta na wyspie, przeszła typowy proces karłowacenia, podobny do tego, który wystąpił u hobbitów z wyspy Flores.

Homo luzonensis to kolejny po neandertalczykach, denisowianach, Homo floresiensis i Homo naledi gatunek człowieka, który występował równolegle z Homo sapiens. Można się spodziewać, że było ich znacznie więcej, choć nie da się wykluczyć, że nigdy ich nie poznamy. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Kolejny gatunek ludzki, dla którego chrześcijańskie zbawienie przyszło o kilkadziesiąt tysięcy lat za późno ;-)

a to poważna sprawa jest...
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]