Reklama

Ładowanie...

Co mówią zęby

Co mówią zęby

05.11.2018
Czyta się kilka minut
Neandertalskie dzieci raczej nie lubiły zimy.
SCIENCE
P

Przynajmniej ta dwójka żyjąca 250 tys. lat temu na południu dzisiejszej Francji, po której skamieniałości – pojedyncze zęby – udało się zbadać zespołowi Tanyi Smith.

„Osobnik Payre 6” i „osobnik Payre 336” – jak są określane w raporcie z badań opublikowanym na łamach „Science Advances” – zostały odstawione od piersi, gdy miały ok. 2,5 roku. W zimie, surowej i suchej, musiały przymierać głodem – badacze odnaleźli u nich ślady gwałtownego spadku wagi, który nastąpił już po tym, jak zaczęły przyjmować stały pokarm. Odkryto także ślady zatrucia ołowiem, którego złoża występują w tamtym regionie – dzieci musiały spożyć skażoną żywność albo wodę lub były wystawione na trujące opary. Jakkolwiek było, również zatrucie ołowiem nastąpiło zimą. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]