Reklama

Ładowanie...

Scytyjski złoty skarb należy do Ukrainy

Scytyjski złoty skarb należy do Ukrainy

01.11.2021
Czyta się kilka minut
ALLARD PIERSON MUSEUM
T

TO NIE KONIEC sporu prawnego między Ukrainą i Rosją, ale duży krok ku jego rozstrzygnięciu: sąd apelacyjny w Amsterdamie orzekł, że setki dzieł sztuki, które siedem lat temu zostały wypożyczone z muzeów na Krymie do Holandii i do dziś tam pozostają, powinny zostać przekazane Ukrainie.

Traf chciał, że wystawa „Krym: złoto i tajemnice Morza Czarnego”, otwarta w lutym 2014 r. w muzeum archeologicznym w Amsterdamie, zbiegła się z aneksją półwyspu. Pokazano na niej unikalne kolekcje m.in. przedmiotów ze złota, wykonanych 2400 lat temu przez Greków dla wodzów scytyjskich (Scytowie mieli na Krymie państwo, były tam też greckie faktorie). Roszczenia do skarbów zgłosiły i Ukraina, i Rosja. Sprawa trafiła do sądu, a skarby do utajonego magazynu. W 2016 r. sąd uznał prawa Ukrainy, ale Rosja złożyła apelację. Także dziś nie chce ustąpić: sprawa trafi do sądu najwyższego Holandii.

Jednak sukces kosztuje: sąd uznał też, że Ukraina ma oddać muzeum ponad 100 tys. euro kosztów bezpiecznego przechowania skarbów. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]