Reklama

Jak sobie zapewnić pomoc Nieba

Jak sobie zapewnić pomoc Nieba

16.04.2018
Czyta się kilka minut
P. MICH. INV. 4944B

„Anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: Józefie, synu Dawida, nie bój się” (Mt 1, 20) – odczytał na skrawku papirusu odnalezionym w zbiorach Uniwersytetu Michigan historyk Brice C. Jones. Częściowo uszkodzony papirus o wymiarach 10,8 na 2,7 cm, który trafił do USA w 1927 r., w kolekcji zakupionej w Egipcie od słynnego handlarza starożytnościami Maurice’a Nahmana, Jones datuje na VI-VII wiek.

Na odwrocie nie znajduje się żaden napis, badacz wykluczył, by był to oddarty fragment księgi. Przez środek przebiega pionowe zgięcie: papirus był najwyraźniej złożony wpół. Jones w artykule na temat zabytku dowodzi, że jest to przykład wczesnochrześcijańskiego amuletu. Chrześcijanie, przypisując słowom Pisma Świętego moc powstrzymującą demony, katastrofy, bóle głowy czy skorpiony, nosili przy sobie kawałki papirusu, pergaminu lub metalu z wybranymi cytatami. Znane są liczne amulety ze słowami Ewangelii św. Jana („Na początku było Słowo”), Psalmu 91 („Kto się w opiekę oddał Najwyższemu”), Modlitwy Pańskiej czy przedstawiające Chrystusa jako uzdrowiciela (Mt 4, 23) oraz wspominające o aniołach jako emanacji mocy i woli Boga. ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz działu „Wiara”, z „Tygodnikiem Powszechnym” związany od 2007 roku. Specjalizuje się w tematach religijnych i historycznych. Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim i...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Czyli wygląda na to, że u chrześcijan trwała w jakimś zakresie żydowska tradycja zakładania filakterii (https://pl.wikipedia.org/wiki/Tefilin – por. też Mt 23, 5).

Medaliki, szkaplerze, buteleczki z Lourdes. Ech...

Swego czasu Watykan rozsyłał (owszem, bezpłatnie za to z sugestią 'co łaska') wycięte jakby dziurkaczem skraweczki tkaniny pochodzącej rzekomo z jednej z sutann JP II. Zgłosiłem się po tego dziwoląga, zachowuję jako namacalny dowód ciężkiej głupoty i ciemnogrodu w kościele katolickim w XXI wieku.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]