Lód prawdę ci powie
Lód prawdę ci powie
Przy odrobinie fantazji (i precyzji) można jednak wydobyć z nich znacznie więcej niż tylko informacje o temperaturach sprzed lat. Czegoś takiego dokonała właśnie solidna grupa naukowców, składająca się z fizyków, historyków i... numizmatyków.
Okazuje się, że „piki” w zawartości ołowiu i paru innych pierwiastków, występujące w głębokich warstwach szwajcarskiego lodowca Colle Gnifetti, można dopasować do wydarzeń historycznych w średniowiecznej Europie. Potwierdziło się, że w VII wieku nastąpił masowy odwrót od złotych monet i wzmożona produkcja srebrnych. Badania rdzeni lodowych pozwalają „przyszpilić” wręcz konkretne lata, kiedy wytapiano szczególnie dużo srebra z galeny (rudy ołowiu z domieszką srebra) – pary ołowiu z francuskich mennic docierały bowiem aż do Alp Szwajcarskich. Lód przechowuje ślady po konkretnych władcach, np. Ludwiku Pobożnym, który rozkazał około roku 820 wybić serię monet na swoją cześć. Teraz widzimy to, zupełnie dosłownie, czarno na białym. ©℗
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Kup książkę
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]