Reklama

Ruiny z czasów króla Dawida

Ruiny z czasów króla Dawida

16.07.2019
Czyta się kilka minut
Biblijne miasto Ziklag zostało przypuszczalnie odnalezione na południu Izraela – ogłosił w ubiegłym tygodniu zespół izraelskich archeologów.
ISRAEL ANTIQUITIES AUTHORITY
W

Według Biblii, gdy młody Dawid musiał uciekać przed królem Saulem, schronił się u nieprzyjaciela – w ziemi Filistynów, którzy pozwolili mu zamieszkać w Ziklag (por. 1 Sm 27, 1-7). Księgi Jozuego i Samuela wspominają o Ziklag (w Biblii Tysiąclecia – Siklag) jako o miejscowości położonej nieopodal miasta Gat. Stało się ono bazą Dawida, w której zgromadził wojska i skąd ruszył do Hebronu, gdzie został namaszczony na króla.

Przez lata archeolodzy wskazywali 12 potencjalnych lokacji na terytorium Izraela, które mogły być biblijnym Ziklag. Dziś, po siedmiu sezonach wykopalisk, badacze są przekonani, że wreszcie je odnaleźli: w miejscu zwanym Khirbet al-Rai na Pogórzu Judzkim, nieopodal miasta Kiryat Gat (które swą nazwę czerpie od biblijnego Gat). Odkryte tam ruiny (na zdjęciu) datowane są na początek X w. p.n.e. – okres uważany za czasy króla Dawida. Badacze twierdzą, że odkryli zarówno pozostałości społeczności filistyńskiej, jak i osadnictwa z czasów Dawida. Wśród istotnych odkryć są masywne struktury kamienne i unikatowa dla Filistynów ceramika.

Archeolodzy mówią, że ich odkrycie to argument na rzecz teorii, według której Dawid był kimś więcej niż lokalnym zarządcą (jak twierdzą niektórzy badacze), i że w istocie władał na obszarze Judei zjednoczonym królestwem liczącym pięć tysięcy mieszkańców. ©

Przeł. MK

Czytaj także: Ks. Mariusz Rosik: Szpadel i Biblia

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]