Reklama

Azja: dwie nowe populacje archaicznych ludzi?

Azja: dwie nowe populacje archaicznych ludzi?

28.06.2021
Czyta się kilka minut
Skamieniałości znalezione w Nesher Ramla w Izraelu – fragmenty czaszki i żuchwy pochodzące sprzed 120-140 tys. lat – opisano w „­Science”.
C

Cechy anatomiczne sugerują pokrewieństwo z neandertalczykami. W tym samym miejscu natrafiono na narzędzia i ślady użycia ognia, które świadczą, że pod kątem technologii ludzie ci nie ustępowali żadnym swoim sąsiadom. Człowiek z Nesher Ramla to dowód, że na Bliskim Wschodzie przeszło 100 tys. lat temu było tłoczno – dochodziło tam do spotkań wywodzących się z Europy neandertalczyków, napływających z Afryki Homo sapiens i archaicznych mieszkańców Azji.

Społeczność tych ostatnich wzbogaciła się o nowy gatunek –Homo longi. Opisano go w „Innovations” na podstawie ponownie odkrytej czaszki z Harbinu (po raz pierwszy wykopano ją ponad 80 lat temu, ale zaginęła w czasie wojny japońsko-chińskiej). Pochodzi sprzed ok. 150 tys. lat. Anatomicznie ten okaz jest niemal identyczny z kilkoma innymi skamieniałościami z Chin, m.in. z czaszką człowieka z Dali, których dotąd nie przyporządkowano do żadnego konkretnego gatunku.

Nazwa Homo longi wcale nie musi się jednak przyjąć. Nie brak domysłów, że skamieniałości te reprezentują denisowian, znanych nam dotąd głównie z badań genetycznych.©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]