Reklama

Prehistoryczni łowcy z Tatr Bielskich

Prehistoryczni łowcy z Tatr Bielskich

30.07.2019
Czyta się kilka minut
Kamienne ostrza z broni drzewcowej, kościana igła i inne narzędzia datowane na 13-12 tys. lat p.n.e. (epoka górnego paleolitu) odkryła polsko-słowacka ekipa archeologów w Jaskini nad Huczawą na zboczu Kobylego Wierchu w Tatrach Bielskich.
MAREK PODMOKŁY / AGENCJA GAZETA
B

Badania laboratoryjne próbek pobranych z kości zwierzęcych znalezionych przy dawnym palenisku pozwolą na dokładniejszą datację. Kierujący grupą Polaków prof. Paweł Valde-Nowak z UJ uważa, że w jaskini u schyłku okresu lodowcowego mieściło się obozowisko lub miejsce obrzędowe; liczba artefaktów (ponad 300) wyklucza możliwość tylko tymczasowego zasiedlenia. Odkrycie jest przełomowe: po raz pierwszy udało się odnaleźć ślady osadnictwa prehistorycznego na terenach Tatr; kolejne wyprawy bezskutecznie poszukiwały podobnych pozostałości od końca XIX w.

Myśliwi użytkujący jaskinię należeli do przedstawicieli późnej fazy kultury magdaleńskiej, zasiedlających szeroki pas Europy Zachodniej i Środkowej. Prof. Marian Sojak, szef ekipy słowackiej, nie wyklucza, że ściany Jaskini nad Huczawą mogły zdobić malowidła podobne do tych znanych z Lascaux (powstałych we wczesnym okresie kultury magdaleńskiej, 17-15 tys. lat p.n.e.) – niestety, nie miały szans się zachować, ponieważ jest to jaskinia otwarta. Łowcy z Tatr utrzymywali kontakty z ludnością innych terenów, o czym świadczą surowce użyte do sporządzenia narzędzi (np. krzemień z okolic Krakowa, minerały z Moraw).

Jaskinia służyła za kryjówkę także w znacznie późniejszych czasach: badacze odkopali skorupy glinianych naczyń z XV/XVI w. oraz monety z okresu II wojny światowej. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]