Reklama

Nadchodzą starożytne białka

Nadchodzą starożytne białka

01.07.2019
Czyta się kilka minut
Fragmenty DNA pozyskiwane ze skamieniałości liczących dziesiątki tysięcy lat zrewolucjonizowały naszą wiedzę o ewolucyjnej historii człowieka.
D

Dzięki ich analizie dowiedzieliśmy się m.in. o istnieniu denisowian – grupy ludzi zamieszkujących niegdyś rozległe obszary środkowej i wschodniej Azji – a także o tym, że krzyżowali się oni zarówno z neandertalczykami, jak i członkami naszego gatunku.

Starożytne DNA nie jest jednak zdolne przetrwać w każdych warunkach. W gorącym środowisku, jakie panuje w południowej Azji czy Afryce, łańcuchy DNA szybko ulegają degradacji. Rekordowo długo zachowane DNA pochodzi sprzed ponad 400 tys. lat – nie mogliśmy się więc z niego dowiedzieć niczego o początkach ludzkości.

Ze starożytnymi białkami, takimi jak choćby kolagen pozyskiwany ze skamieniałych kości czy zębów, jak przekonuje Matthew Warren w „Nature”, może być inaczej. Są one w stanie przetrwać miliony lat w różnych środowiskach – a naukowcy właśnie nauczyli się je badać. ©℗

Autor artykułu

Filozof i kognitywista z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz redaktor działu Nauka „Tygodnika”, zainteresowany dwiema najbardziej niezwykłymi cechami ludzkiej natury: językiem...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]