Reklama

Nadchodzą starożytne białka

Nadchodzą starożytne białka

01.07.2019
Czyta się kilka minut
Fragmenty DNA pozyskiwane ze skamieniałości liczących dziesiątki tysięcy lat zrewolucjonizowały naszą wiedzę o ewolucyjnej historii człowieka.
D

Dzięki ich analizie dowiedzieliśmy się m.in. o istnieniu denisowian – grupy ludzi zamieszkujących niegdyś rozległe obszary środkowej i wschodniej Azji – a także o tym, że krzyżowali się oni zarówno z neandertalczykami, jak i członkami naszego gatunku.

Starożytne DNA nie jest jednak zdolne przetrwać w każdych warunkach. W gorącym środowisku, jakie panuje w południowej Azji czy Afryce, łańcuchy DNA szybko ulegają degradacji. Rekordowo długo zachowane DNA pochodzi sprzed ponad 400 tys. lat – nie mogliśmy się więc z niego dowiedzieć niczego o początkach ludzkości.

Ze starożytnymi białkami, takimi jak choćby kolagen pozyskiwany ze skamieniałych kości czy zębów, jak przekonuje Matthew Warren w „Nature”, może być inaczej. Są one w stanie przetrwać miliony lat w różnych środowiskach – a naukowcy właśnie nauczyli się je badać. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Filozof i kognitywista z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz redaktor działu Nauka „Tygodnika”, zainteresowany dwiema najbardziej niezwykłymi cechami ludzkiej natury: językiem...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]