Reklama

Wielkie Pytania na nowo

Marek Zalejski / Monsitj stock.adobe.com

Zapraszamy do wielkiego projektu popularnonaukowego „Tygodnika Powszechnego”. Przez wiele kolejnych miesięcy będziemy szukać odpowiedzi na najważniejsze dziś naszym zdaniem pytania naukowe i filozoficzne: w artykułach publikowanych w tym serwisie oraz na łamach dodatków specjalnych do „TP”, w cyklicznych wykładach, lekcjach czytania i wydarzeniach festiwali Conrada i Kopernika. Tematami projektu będą: „Zrozumieć Wszechświat”, „Rewolucja neuronaukowa”, „Wartości dziś” oraz „Język i komunikacja”.

Najnowsze z cyklu „Rewolucja neuronaukowa”

Sztuczna inteligencja zaczyna generować obrazy, nagrania i teksty łudząco podobne do tego, co tworzą ludzie. Po epoce postprawdy...
Aby przetłumaczyć tekst, nie wystarczy podmienić kolejno wszystkich słów z języka A na język B. Potrzebne jest zrozumienie gramatyki i zwyczajów językowych, a od pewnego momentu – również pojmowanie świata.
Zaczęło się od inteligencji naturalnej, występującej w całym świecie przyrody, od ameb po ludzi. Dzisiaj stworzona przez tych ostatnich inteligencja sztuczna wraca do swych biologicznych korzeni.
Embedded thumbnail for DANIEL EVERETT: How Language Began: The History of Humanity’s Greatest Invention
DANIEL EVERETT: JAK ZACZĄŁ SIĘ JĘZYK. HISTORIA NAJWIĘKSZEGO WYNALAZKU LUDZKOŚCI (jęz. angielski) | Podczas Festiwalu Kopernika 2019 wybitny językoznawca wygłosił wykład o "wynalazcy języka" - Homo erectusie. Prowadzenie dyskusji po wykładzie: Łukasz Lamża.
Embedded thumbnail for Charles Taylor, The Full Scope of the Human Linguistic Capacity
CHARLES TAYLOR: GRANICE LUDZKIEGO JĘZYKA (jęz. angielski) | Podczas Festiwalu Kopernika 2019 Charles Taylor wyjaśniał, dlaczego język konstytuuje naszą naturę. Prowadzenie dyskusji po wykładzie: Andrzej Pawelec.
Embedded thumbnail for Paul Davies, Information and the Language of Life
PAUL DAVIES: INFORMACJA I JĘZYK ŻYCIA (jęz. angielski). Podczas Festiwalu Kopernika 2019 Paul Davies zarysował projekt nowej fizyki - opartej na pojęciu informacji. Prowadzenie dyskusji po wykładzie: Michał Eckstein

Zrozumieć Wszechświat

WIELKIE PYTANIA NA NOWO | Trudno dziś znaleźć sferę ludzkiej aktywności, której nie opisujemy liczbami. Czasem jednak łatwiej coś zmierzyć, niż naprawdę zrozumieć.
WIELKIE PYTANIA NA NOWO | Od dużych liczb może zakręcić się w głowie. Niektóre mogą być tak wielkie, że umykają naszej wyobraźni – a nawet fizycznej interpretacji. Po co nam one właściwie i jak sobie z nimi radzić?
Embedded thumbnail for Wielkie pytania na nowo: W labiryncie świata
WIELKIE PYTANIA NA NOWO: W LABIRYNCIE ŚWIATA. O problemach współczesnego chrześcijaństwa rozmawiają abp Grzegorz Ryś, Szymon Hołownia i Wojciech Bonowicz. Zapraszamy do obejrzenia całości debaty. Rzeszów, 21 stycznia 2019 r.

Wszystkie artykuły

20.05.2019
MATERIAŁ PROMOCYJNY „Sztuka rozmowy” – taki tytuł nosiło pierwsze ze spotkań trzeciej edycji cyklu „Wielkie pytania w nauce”, organizowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w...
20.05.2019
Dyskusje, które toczą się dziś w przestrzeni publicznej, są zazwyczaj uwikłane w bieżące spory światopoglądowe i polityczne.
15.04.2019
Sztuczna inteligencja zaczyna generować obrazy, nagrania i teksty łudząco podobne do tego, co tworzą ludzie. Po epoce postprawdy stanęliśmy na progu postrzeczywistości.
15.04.2019
Sztuka tworzenia sztucznej inteligencji (AI) dawno już wyszła ze swojej pierwszej, zalążkowej fazy, w której próbowaliśmy nauczyć maszyny myślenia ludzkiego, licząc na to, że uda nam się...
15.04.2019
„Maska” to jedno z arcydzieł Stanisława Lema. I jak to z arcydziełami bywa – utwór wielowarstwowy, podatny na rozmaite odczytania.
15.04.2019
Aby przetłumaczyć tekst, nie wystarczy podmienić kolejno wszystkich słów z języka A na język B. Potrzebne jest zrozumienie gramatyki i zwyczajów językowych, a od pewnego momentu – również...
15.04.2019
Sztuczna inteligencja w grach komputerowych to głównie proste, szybkie sztuczki, które tylko symulują, że kryje się za nimi coś głębszego. To całkiem jak u człowieka.
15.04.2019
Zaczęło się od inteligencji naturalnej, występującej w całym świecie przyrody, od ameb po ludzi. Dzisiaj stworzona przez tych ostatnich inteligencja sztuczna wraca do swych biologicznych...
15.04.2019
Pierwsi twórcy sztucznej inteligencji (AI) próbowali odtworzyć w komputerze sposób myślenia człowieka, pracowicie tłumacząc na język komputerowy to, co znaleźli w swoim umysłach. Oto...
15.04.2019
Komputery – zgodnie ze swoją nazwą – zostały stworzone do komputacji, czyli obliczeń. Czemu więc już dawno nie wyparły matematyków z krwi i kości?

Strony

Sztuka tworzenia sztucznej inteligencji (AI) dawno już wyszła ze swojej pierwszej, zalążkowej fazy, w której próbowaliśmy nauczyć maszyny myślenia ludzkiego, licząc na to, że uda nam się wyrzeźbić w krzemie „...