Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Wielkie Pytania na nowo

Marek Zalejski / Monsitj stock.adobe.com

Zapraszamy do wielkiego projektu popularnonaukowego „Tygodnika Powszechnego”. Przez wiele kolejnych miesięcy będziemy szukać odpowiedzi na najważniejsze dziś naszym zdaniem pytania naukowe i filozoficzne: w artykułach publikowanych w tym serwisie oraz na łamach dodatków specjalnych do „TP”, w cyklicznych wykładach, lekcjach czytania i wydarzeniach festiwali Conrada i Kopernika. Tematami projektu będą: „Zrozumieć Wszechświat”, „Rewolucja Neuronaukowa”, „Wartości dziś” oraz „Język i komunikacja”.

Najnowsze z cyklu „Zrozumieć Wszechświat”

Geometria opiera się na zdolnościach poznawczych, które dzielimy z innymi zwierzętami.
Tylko w fizyce, odgadując fragment struktury matematycznej odpowiadającej wycinkowi rzeczywistości, potrafimy odtworzyć cały rozdział z matematycznej księgi Wszechświata.
Nie jestem pewien, czy świat w ogóle jest „jakiś”. Ale jeżeli już jakiś jest, to nie matematyczny. Co by to właściwie miało znaczyć?
Embedded thumbnail for Świat (nie) jest matematyczny
ŚWIAT (NIE) JEST MATEMATYCZNY | W studiu Centrum Kopernika spotkali się dr hab. Sebastian Szybka, fizyk i matematyk, oraz dr Łukasz Lamża, filozof nauki i kosmolog, żeby porozmawiać o tym, czy matematyka to coś więcej niż po prostu język opisu świata. A że mają na ten temat skrajnie odmienne zdanie, wywiązała się żwawa dyskusja.
Embedded thumbnail for Wielkie pytania na nowo: W labiryncie świata
WIELKIE PYTANIA NA NOWO: W LABIRYNCIE ŚWIATA. O problemach współczesnego chrześcijaństwa rozmawiają abp Grzegorz Ryś, Szymon Hołownia i Wojciech Bonowicz. Zapraszamy do obejrzenia całości debaty. Rzeszów, 21 stycznia 2019 r.
Embedded thumbnail for Teologia ewolucyjna: herezja czy wyzwanie?
TEOLOGIA EWOLUCYJNA: HEREZJA CZY WYZWANIE? Teologia ewolucyjna zakłada obraz Wszechświata, w którym złożoność form życia wynika z powolnego działania doboru naturalnego, a historia człowieka integralnie splata się z historią Wszechświata. Herezja? Posłuchaj wykładu ks. dr hab. Wojciecha Grygiela, filozofa, współpracownika Centrum Kopernika.

WIELKIE PYTANIA NA NOWO | Trudno dziś znaleźć sferę ludzkiej aktywności, której nie opisujemy liczbami. Czasem jednak łatwiej coś zmierzyć, niż naprawdę zrozumieć.
WIELKIE PYTANIA NA NOWO | Od dużych liczb może zakręcić się w głowie. Niektóre mogą być tak wielkie, że umykają naszej wyobraźni – a nawet fizycznej interpretacji. Po co nam one właściwie i jak sobie z nimi radzić?
Embedded thumbnail for Świat najlepszy z możliwych
ŚWIAT NAJLEPSZY Z MOŻLIWYCH | Nie ma łatwej odpowiedzi na pytanie o przyczynę zła. Dla wierzących w dobrego i wszechmocnego Boga znalezienie tej odpowiedzi jest szczególnie trudne. Czy Bóg mógł stworzyć świat bardziej doskonały niż ten, który stworzył?  Posłuchaj wykładu ks. dr hab. Tadeusza Pabjana

Wszystkie artykuły

24.12.2018
WIELKIE PYTANIA NA NOWO | Istnieją kształty, o których nie śniło się ani filozofom, ani matematykom, ani artystom. Trzeba je tylko umieć zauważyć. Czasami wręcz same się tego domagają.
Fragment wykresu funkcji ζ Riemanna. Zera tej funkcji dzielą się na dwa typy: trywialne (zielone punkty) i nietrywialne (czerwone punkty).
24.12.2018
Jak to się stało, że niewinna uwaga, rzucona mimochodem przez Bernharda Riemanna, od ponad półtora wieku rozpala wyobraźnię matematyków?
24.12.2018
WIELKIE PYTANIA NA NOWO | Trudno dziś znaleźć sferę ludzkiej aktywności, której nie opisujemy liczbami. Czasem jednak łatwiej coś zmierzyć, niż naprawdę zrozumieć.
24.12.2018
WIELKIE PYTANIA NA NOWO | Sto lat temu Emmy Noether pchnęła fizykę na nowe tory. Jej badania symetrii zaowocowały głębokim wglądem w strukturę materii i fundamentalne prawa przyrody.
24.12.2018
WIELKIE PYTANIA NA NOWO | Od dużych liczb może zakręcić się w głowie. Niektóre mogą być tak wielkie, że umykają naszej wyobraźni – a nawet fizycznej interpretacji. Po co nam one właściwie i...
adobe.stock.com
24.12.2018
W świecie plemiennych sprzeczek chcemy na nowo zadać pytania o najważniejsze zagadnienia naukowe i filozoficzne. Na początek zapraszamy do lektury, zwłaszcza tych z Państwa, którzy...
24.12.2018
Tylko w fizyce, odgadując fragment struktury matematycznej odpowiadającej wycinkowi rzeczywistości, potrafimy odtworzyć cały rozdział z matematycznej księgi Wszechświata.
Infografika Lech Mazurczyk
24.12.2018
WIELKIE PYTANIA NA NOWO | Słowo „matematyka” wywołuje różne skojarzenia. Może z długimi ciągami cyfr albo tajemniczymi greckimi literami, może z wężowatą sinusoidą?
24.12.2018
Nie jestem pewien, czy świat w ogóle jest „jakiś”. Ale jeżeli już jakiś jest, to nie matematyczny. Co by to właściwie miało znaczyć?
19.03.2018
NIGEL MASON, astrochemik: Skomplikowane związki chemiczne znajdujemy jak wszechświat długi i szeroki – takie same w różnych jego rejonach. Prawa chemii, tak jak fizyki, są uniwersalne. A...

Strony

adobe.stock.com
W świecie plemiennych sprzeczek chcemy na nowo zadać pytania o najważniejsze zagadnienia naukowe i filozoficzne. Na początek zapraszamy do lektury, zwłaszcza tych z Państwa, którzy truchleją na myśl o wzorach, wykresach...