Reklama

Wielkie Pytania na nowo

Wielkie pytania - rewolucja neuronaukowa / Marek Zalejski / ANDREW OSTROVSKY / ADOBE.STOCK.COM
Marek Zalejski / Monsitj stock.adobe.com

Zapraszamy do wielkiego projektu popularnonaukowego „Tygodnika Powszechnego”. Przez wiele kolejnych miesięcy będziemy szukać odpowiedzi na najważniejsze dziś naszym zdaniem pytania naukowe i filozoficzne: w artykułach publikowanych w tym serwisie oraz na łamach dodatków specjalnych do „TP”, w cyklicznych wykładach, lekcjach czytania i wydarzeniach festiwali Conrada i Kopernika. Tematami projektu będą: „Zrozumieć Wszechświat”, „Rewolucja neuronaukowa”, „Wartości dziś” oraz „Społeczeństwo i komunikacja”.

Wielkie Pytania: moralność

JESSE PRINZ, filozof: Potrzebujemy moralnej pokory. Każdy z nas mógłby być nazistą, islamskim fundamentalistą czy marksistowskim...
Wiele nakazów biblijnych, takich jak kamienowanie homoseksualistów i reguły traktowania niewolników, uważamy dzisiaj za niemoralne. Co to mówi o Biblii – i o nas?
Badania ekonomiczne pozwalają na ilościowe wyznaczenie poziomu naszej uczciwości. Jest lepiej, niż zakładały klasyczne modele, ale nie mamy szczególnych powodów do dumy.

Pandemia

Dopiero niedawno zaczęliśmy odkrywać, jak fundamentalną rolę w przyrodzie i ewolucji życia na Ziemi odgrywają wirusy. Czym właściwie są i skąd się wzięły?
Stosowany najczęściej test genetyczny na koronawirusa jest swoisty, ale niekoniecznie bardzo czuły. Wynik dodatni daje dużą pewność zakażenia, jednak ujemny może być zafałszowany.

Wszystkie artykuły

30.11.2020
Paweł Rutkowski, lingwista: Nawet dorosłe osoby głuche, znające język foniczny, zapisują się na kursy języka migowego. Bo szukają języka, w którym nie będą odczuwały ograniczeń.
30.11.2020
Choć komputery robią już prawie wszystko, wciąż brakuje im tej fundamentalnej umiejętności, aby do nas zagadać jak człowiek do człowieka. Za to my, po ludzku, coraz bardziej się z tego...
30.11.2020
Na świecie żyje jeszcze kilka małp, z którymi można porozmawiać. Ale większości badaczy nie obchodzi już, co mają do powiedzenia.
30.11.2020
Jaskiniowe malowidła i powtarzające się na nich znaki mogą być najstarszym wyrazem pragnienia przechowania ważnych treści. Ale dopiero pismo pozwoliło je w pełni zaspokoić.
30.11.2020
Już przełożenie zdania z jednego języka na drugi bywa trudne, czasem wręcz niemożliwe. A jak przetłumaczyć na słowa malujące się na czyjejś twarzy emocje?
07.09.2020
Z całego świata znane są historie ludzi, których zachowanie nagle niepokojąco się odmienia – „jakby wstąpił w nich demon”. Przyczyną może być jednak zdezorientowany układ odpornościowy.
07.09.2020
Wybaczcie, nefrolodzy i hepatolodzy: mózgi są naprawdę ciekawsze od nerek i wątrób.
07.09.2020
Po latach zakazów, krępujących ręce naukowcom i lekarzom, na nowo ruszyły badania nad terapeutycznym potencjałem substancji takich jak LSD i MDMA.
07.09.2020
Wystarczy dodać do jakiegoś słowa przedrostek „neuro-”, a ludzie zaraz patrzą na nie z większym szacunkiem.
07.09.2020
Wiemy, że można ją stopniować i że pozwala nam kontrolować myśli i ruchy. Ale wiele problemów dotyczących świadomości ciągle czeka na rozwiązanie.

Strony