Reklama

Ładowanie...

Wielkie Pytania na nowo

Marek Zalejski / Monsitj stock.adobe.com

Zapraszamy do wielkiego projektu popularnonaukowego „Tygodnika Powszechnego”. Przez wiele kolejnych miesięcy będziemy szukać odpowiedzi na najważniejsze dziś naszym zdaniem pytania naukowe i filozoficzne: w artykułach publikowanych w tym serwisie oraz na łamach dodatków specjalnych do „TP”, w cyklicznych wykładach, lekcjach czytania i wydarzeniach festiwali Conrada i Kopernika. Tematami projektu będą: „Zrozumieć Wszechświat”, „Rewolucja neuronaukowa”, „Wartości dziś” oraz „Społeczeństwo i komunikacja”.

Wielkie Pytania: moralność

Embedded thumbnail for Wielkie pytania na nowo: W labiryncie świata
WIELKIE PYTANIA NA NOWO: W LABIRYNCIE ŚWIATA. O problemach współczesnego chrześcijaństwa rozmawiają abp Grzegorz Ryś, Szymon Hołownia i Wojciech Bonowicz. Zapraszamy do obejrzenia całości debaty. Rzeszów, 21 stycznia 2019 r.
Embedded thumbnail for Wielkie Pytania - Michał Eckstein: Podróż do wnętrza protonu
MICHAŁ ECKSTEIN: PODRÓŻ DO WNĘTRZA PROTONU | Protony, do spółki z neutronami, stanowią podstawowy budulec jąder atomowych. Składają się z trzech kwarków połączonych silnym oddziaływaniem. Najnowsze eksperymenty i obliczenia pokazują jednak, że wnętrze protonu jest o wiele bardziej skomplikowane niż się wydawało... Michał Eckstein, fizyk matematyczny, zaprasza w podróż do wnętrza protonu!
Embedded thumbnail for Wielkie Pytania - Anna Łosiak: Podbój Marsa - od łazików po terraformację
ANNA ŁOSIAK: PODBÓJ MARSA - OD ŁAZIKÓW PO TERRAFORMACJĘ | Czerwona Planeta od starożytności budziła zainteresowanie, od XIX wieku - obsesję. Od lat 60. XX w. zaczęła się era naukowego podboju Czerwonej Planety. Być może w ciągu kilkudziesięciu lat założymy tam stałe bazy? Zapraszamy na wykład dr Anny Łosiak, geolożki planetarnej z Instytutu Nauk Geologicznych PAN.

Pandemia

Embedded thumbnail for Wielkie Pytania - ks. Michał Heller: Cztery pory roku w muzyce i w kosmosie
KS. MICHAŁ HELLER: CZTERY PORY ROKU W MUZYCE I W KOSMOSIE | Co muzyka i kosmos mają wspólnego? Czy da się przedstawić za pomocą nut dźwięki Wielkiego Wybuchu i innych kosmicznych zjawisk? Na te i inne pytania odpowiadają ks. prof. Michał Heller – uczony, kosmolog, filozof i teolog oraz prof. Konstanty Andrzej Kulka – wybitny skrzypek.

Wszystkie artykuły

28.12.2020
Wiele nakazów biblijnych, takich jak kamienowanie homoseksualistów i reguły traktowania niewolników, uważamy dzisiaj za niemoralne. Co to mówi o Biblii – i o nas?
28.12.2020
JESSE PRINZ, filozof: Potrzebujemy moralnej pokory. Każdy z nas mógłby być nazistą, islamskim fundamentalistą czy marksistowskim rewolucjonistą, gdyby urodził się w innym miejscu i czasie.
28.12.2020
Koncepcja prawa naturalnego obecna jest nie tylko w myśli chrześcijańskiej – leży u źródeł humanizmu, liberalizmu i idei praw człowieka. Jej popularności nie zaszkodził kryzys, w jakim się...
28.12.2020
Większość z nas przejmuje się cierpieniem bliźnich i przestrzega najważniejszych zasad moralnych. Psychopaci funkcjonują inaczej.
28.12.2020
Wierzą, że życie jest gehenną, nawet jeśli nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę. Dlatego antynataliści mówią wprost: każde kolejne dziecko zwiększa sumę zła w świecie.
28.12.2020
Oto i ostatni dodatek z serii „Wielkie Pytania na Nowo”. Przez dwa lata wspólnie pochylaliśmy się nad następującymi zagadnieniami: matematyka, sztuczna inteligencja, kultura, Bóg, teorie...
28.12.2020
Badania ekonomiczne pozwalają na ilościowe wyznaczenie poziomu naszej uczciwości. Jest lepiej, niż zakładały klasyczne modele, ale nie mamy szczególnych powodów do dumy.
28.12.2020
Zwierzęta łączą się w grupy, by zapewnić sobie bezpieczeństwo i ułatwić zdobywanie pożywienia oraz płodzenie potomstwa. Ale płacą za to wysoką cenę: muszą przestrzegać panujących reguł i...
30.11.2020
Paweł Rutkowski, lingwista: Nawet dorosłe osoby głuche, znające język foniczny, zapisują się na kursy języka migowego. Bo szukają języka, w którym nie będą odczuwały ograniczeń.
30.11.2020
Choć komputery robią już prawie wszystko, wciąż brakuje im tej fundamentalnej umiejętności, aby do nas zagadać jak człowiek do człowieka. Za to my, po ludzku, coraz bardziej się z tego...

Strony

Oto i ostatni dodatek z serii „Wielkie Pytania na Nowo”. Przez dwa lata wspólnie pochylaliśmy się nad następującymi zagadnieniami: matematyka, sztuczna inteligencja, kultura, Bóg, teorie wszystkiego, mózg i język. A...