Reklama

Ładowanie...

Fizyk i matematyk, pracuje w Krajowym Centrum Informatyki Kwantowej na Uniwersytecie Gdańskim. Jego zainteresowania badawcze sięgają od abstrakcyjnej algebry i geometrii nieprzemiennej po fizykę kwantową i Ogólną Teorię Względności. Członek Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych i bliski współpracownik ks. prof. Michała Hellera. Autor kilkunastu artykułów naukowych i współredaktor dwóch prac zbiorczych: „Mathematical Structures of the Universe” (CC Press, 2014) i „Road to Reality with Roger Penrose” (CC Press, 2015). Laureat prestiżowego stypendium „Start” Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.

Prywatnie, mąż biolożki Oli, tato Kingi i Pawła, amator wspinaczki w górach wysokich.


Wykłady

Artykuły o osobie

05.05.2016
Miło nam poinformować, że dr Michał Eckstein (UJ, Centrum Kopernika) został laureatem prestiżowego stypendium "Start" Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.

Artykuły

14.05.2023
Znalezienie bozonu Higgsa przed dziesięciu laty zwieńczyło złotą erę odkryć w fizyce cząstek elementarnych. Szukając dalej, błądzimy w mroku.
09.05.2022
Do czego może być przydatna informacja, która nie istnieje, dopóki nikt jej nie czyta?
17.05.2021
Kartezjusz nadał im niechlubny tytuł „urojonych”, w kontraście do tych rzeczywistych. Mimo to na dobre zadomowiły się w matematyce i otworzyły drzwi do tajemniczego świata kwantów.
08.03.2021
To ona jest najlepszym przewodnikiem na drodze do poznania praw przyrody. Ale niełatwo nauczyć się języka, którym przemawia.
23.03.2020
Gdy jedni naukowcy pracują nad lekiem i szczepionką na wirusa SARS-CoV-2, inni próbują zrozumieć, jak ograniczyć jego ekspansję. Co w tej kwestii podpowiadają nam modele matematyczne?
17.03.2020
Zastępy naukowców pracują nad stworzeniem teorii, która ujmowałaby wszystkie znane nam dzisiaj oddziaływania fizyczne w jeden matematyczny wzór. Ale nawet jeśli ją stworzymy, nie będziemy...
19.08.2019
Automatyczne algorytmy szukające wzorców w gigantycznych bazach danych mogą pomóc naukowcom, ale ich nie zastąpią.
03.06.2019
Zawdzięczamy mu teorię wyjaśniającą budowę jąder atomowych. Murray Gell-Mann, fizyk, noblista, zmarł 24 maja.
13.05.2019
COPERNICUS FESTIVAL Cząstki elementarne, czarne dziury, powstanie Wszechświata i początek życia, regulacje ekspresji genów, nowotwory, filozofia i teologia – trudno Paulowi Daviesowi...
19.03.2018
Ponad 80 lat temu Albert Einstein i Niels Bohr spierali się o naturę rzeczywistości. Według najnowszych kwantowych eksperymentów wizja Bohra jest bardziej adekwatna, jeśli tylko... fizycy...

Strony