Reklama

Co mówią liczby

Co mówią liczby

18.05.2020
Czyta się kilka minut
Wszyscy widzieliśmy już przemęczonych lekarzy i wolontariuszy oraz polityków z podkrążonymi oczami. Ale epidemia to również czas nieprzespanych nocy dla matematyków.
Natalia Polasik, Nowafryzuradaniela: Daniel Bernoulli i Edmund Halley, kolaż, 2020 r. @MOONWATERPL DLA „TP”
B

Była postrachem całego świata. Co roku tylko w Europie pochłaniała 400 tys. istnień, co trzeciego zarażonego. Oszpecała niemal wszystkich chorych i oślepiała prawie połowę tych, którzy przeżyli. W równym stopniu bali się jej biedacy, co królowie: jej ofiarami padli Ludwik XV, car Piotr II, austriacki cesarz Józef I i angielska królowa Maria II.

Czarna ospa, zwana dziś formalnie ospą prawdziwą (variola vera), stała się też pierwszą zarazą, w walce z którą wykorzystano w połączeniu ze sobą – skutecznie – dwa naukowe narzędzia, stojące od tej pory u podstaw zmagań ludzkości ze wszystkimi epidemiami. Szczepienia i modelowanie matematyczne.

Igły i równania

Za jednego z twórców epidemiologii matematycznej uchodzi ten sam człowiek, który w pewnym sensie nauczył ludzkość latać. Daniel Bernoulli. Ów XVIII-wieczny szwajcarski matematyk i fizyk sformułował...

13176

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]