Ładowanie...
Co mówią liczby

Była postrachem całego świata. Co roku tylko w Europie pochłaniała 400 tys. istnień, co trzeciego zarażonego. Oszpecała niemal wszystkich chorych i oślepiała prawie połowę tych, którzy przeżyli. W równym stopniu bali się jej biedacy, co królowie: jej ofiarami padli Ludwik XV, car Piotr II, austriacki cesarz Józef I i angielska królowa Maria II.
Czarna ospa, zwana dziś formalnie ospą prawdziwą (variola vera), stała się też pierwszą zarazą, w walce z którą wykorzystano w połączeniu ze sobą – skutecznie – dwa naukowe narzędzia, stojące od tej pory u podstaw zmagań ludzkości ze wszystkimi epidemiami. Szczepienia i modelowanie matematyczne.
Igły i równania
Za jednego z twórców epidemiologii matematycznej uchodzi ten sam człowiek, który w pewnym sensie nauczył ludzkość latać. Daniel Bernoulli. Ów XVIII-wieczny szwajcarski matematyk i fizyk sformułował...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]