Ładowanie...
Wielkie pytania na nowo: mózg
Wielkie pytania na nowo: mózg
Dzisiaj postanowiliśmy zaprosić Państwa do przyjrzenia się temu, co się przygląda; do pomyślenia o tym, co myśli. Nie jesteśmy bezkrytycznie zachwyceni naukami o mózgu – i to dlatego pierwszy głos oddaliśmy Łukaszowi Jachowi, który zastanawia się, ile jest prawdy w tych wszystkich neuroobietnicach, którymi jesteśmy nieustannie mamieni. Na koniec pozostawiliśmy zaś sobie i Państwu tekst Marcina Miłkowskiego, w którym owa osławiona „świadomość” zostaje obejrzana okiem krytycznym: czy to naprawdę zero-jedynkowy przełącznik?
Na łamach tego dodatku porozmawiamy też o różnych drobnych „dodatkowych opcjach” oferowanych przez mózgi. Maciej Lorenc i Justyna Hobot omawiają historię zastosowań terapeutycznych środków psychoaktywnych, a ja opisuję badania nad rozmaitymi formami „dreszczu emocjonalnego”, w tym tajemniczego ASMR. Bartosz Kabała wybiera się w niepokojącą podróż w świat chorób mózgu, Łukasz Kwiatek zaś pisze o postępach w rozwoju technologii połączeń mózg-komputer: dla celów medycznych i nie tylko. A żebyśmy nie zapomnieli, że nie tylko ludzie mają imponujące mózgi, Mateusz Hohol i Bartosz Baran zabierają nas na front badań zjawisk umysłowych u owadów.
I to wszystko dla zwiększonego przepływu krwi przez Państwa korę czołową – zapraszamy! ©℗
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]