Reklama

Ładowanie...

Wstęp

Wstęp

30.11.2020
Czyta się kilka minut
Umiejętność mówienia, pisania i czytania jest czymś tak fundamentalnym, że trudno jest sobie wyobrazić życie bez nich. No bo pomyślmy – jak by to było nie znać żadnego języka?
Okładka dodatku: SPOŁECZEŃSTWO I KOMUNIKACJA. JĘZYK Marek Zalejski / ANDREW OSTROVSKY/ADOBE.STOCK.COM
B

Ba, nawet samo sformułowanie tego pytania wymaga od nas korzystania z języka. Bo jakżeż myśleć bez języka? Kiedy więc próbuję pomyśleć o życiu bez języka, wyobraźnia podsuwa mi niepokojącą wizję egzystencji zmysłowo-emocjonalnej, w której niczego nie potrafię uchwycić, zatrzymać, utrwalić. Brrr.

A przecież język jest wynalazkiem: kiedyś go nie było. W tym tygodniu chcemy Państwa zaprosić do wspólnego namysłu nad niezwykłością tego wynalazku. Paweł Rutkowski i Zuza Lamża opowiadają o tym, jak mówią, myślą i opisują świat osoby pozbawione możliwości poznawania rzeczywistości wszystkimi zmysłami. Łukasz Kwiatek relacjonuje historię naszej obsesji, aby nauczyć małpy języka ludzi, a ja sam – bardzo podobnej obsesji, by nauczyć mówić komputery. Piotr Kołodziejczyk wraca do źródeł pisma, badając jego bliskowschodnie korzenie, a Katarzyna Dziadowicz sięga jeszcze głębiej, bo do neurologicznych podstaw języka: czy jest naprawdę coś takiego jak „ośrodek mowy”? Łukasz Sommer natomiast pyta prowokacyjnie: skąd wiemy, że mówimy „po polsku” – i kto właściwie decyduje o tym, gdzie kończy się jeden język, a zaczyna drugi?

Zróbmy więc z języka użytek – i porozmawiajmy o nim samym. ©℗

Redakcja: Katarzyna Dziadowicz, Łukasz Kwiatek, Łukasz Lamża

Projekt graficzny: Marek Zalejski

Fotoedycja: Grażyna Makara, Edward Augustyn

TP Typografia: Andrzej Leśniak

Okładka: Marek Zalejski / ANDREW OSTROVSKY/ADOBE.STOCK.COM

Projekt „Wielkie Pytania dla Polski na nowo” realizujemy dzięki wsparciu z grantu Templeton Religion Trust. Menedżerem projektu jest Grzegorz Jankowicz, Łukasz Lamża zaś jest redaktorem serii wydawnictw.

Autor artykułu

Filozof przyrody i dziennikarz naukowy, specjalizuje się w kosmologii, astrofizyce oraz zagadnieniach filozoficznych związanych z tymi naukami. Pracownik naukowy Uniwersytetu...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]