Reklama

Ładowanie...

Wielkie pytania na nowo: moralność

Wielkie pytania na nowo: moralność

28.12.2020
Czyta się kilka minut
Oto i ostatni dodatek z serii „Wielkie Pytania na Nowo”. Przez dwa lata wspólnie pochylaliśmy się nad następującymi zagadnieniami: matematyka, sztuczna inteligencja, kultura, Bóg, teorie wszystkiego, mózg i język. A teraz moralność. Poważnie, prawda?
P

Pewnie wypadałoby teraz powiedzieć, że Wielkie Pytania trapią ludzkość od wieków i że na zawsze będą opierać się naszym próbom zrozumienia. W sensie fundamentalnym – pewnie tak jest. Ale przecież ja sam tak wiele dowiedziałem się, czytając i redagując tych 65 artykułów! (Jeśli nie mieliście wcześniej okazji, zajrzyjcie na tygodnikpowszechny.pl/wielkiepytania – znajdziecie je wszystkie). Niby wciąż mgła, ale przecież jakby miejscowo nabierająca formy.


CZYTAJ CAŁY DODATEK WIELKIE PYTANIA NA NOWO: MORALNOŚĆ >>>


Ot, dzisiejszy dodatek. Łukasz Kwiatek pokazuje, że nawet (nieliczne) pająki i (liczne) ptaki – nie mówiąc już o małpach! – muszą jakoś uporządkować reguły życia w grupie i ponoszą konsekwencje, jeśli ich nie przestrzegają. Łukasz Jach pisze o umyśle psychopaty, który rozumie kategorie moralne i potrafi nawet czasem zachowywać się zgodnie z nimi, ale jakoś tak ich… „nie czuje”. Marcin Majewski zastanawia się zaś nad tym, dlaczego właściwie trzech ostatnich papieży tak stanowczo protestuje przeciwko karze śmierci – wbrew nauczaniu Starego i Nowego Testamentu? A to dopiero połowa objętości tego zbiorku!

A może jednak gdzieś tam we mgle majaczą nam zarysy Wielkich Odpowiedzi? ©℗


WIELKIE PYTANIA: MORALNOŚĆ – WARTOŚCI DZIŚ

Redakcja: Katarzyna Dziadowicz, Łukasz Kwiatek, Łukasz Lamża 
Projekt graficzny: Marek Zalejski 
Fotoedycja: Grażyna Makara, Edward Augustyn
TP Typografia: Andrzej Leśniak
Okładka: Marek Zalejski / POGONICI / STOCK.ADOBE.COM

Projekt „Wielkie Pytania dla Polski na nowo” realizujemy dzięki wsparciu z grantu Templeton Religion Trust.
Menedżerem projektu jest Grzegorz Jankowicz, Łukasz Lamża zaś jest redaktorem serii wydawnictw.

Opinie wyrażone na łamach niniejszej publikacji należą wyłącznie do ich autorów i nie muszą odzwierciedlać stanowiska
Templeton Religion Trust.

Autor artykułu

Filozof przyrody i dziennikarz naukowy, specjalizuje się w kosmologii, astrofizyce oraz zagadnieniach filozoficznych związanych z tymi naukami. Pracownik naukowy Uniwersytetu...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]