Reklama

Ładowanie...

Wprowadzenie

Wprowadzenie

31.05.2021
Czyta się kilka minut
Projekt „Wielkie Pytania na nowo” realizowaliśmy dzięki wsparciu z grantu Templeton Religion Trust. Menedżerem projektu jest Grzegorz Jankowicz, Łukasz Lamża zaś jest redaktorem serii wydawnictw.
POGONICI / STOCK.ADOBE.COM
P

Przeszło dwa lata temu, anonsując nasz projekt „Wielkie Pytania na nowo”, podkreślaliśmy, że jest on niezwykle potrzebny w świecie ogarniętym światopoglądowymi wojnami. Prowadzone w przestrzeni publicznej dyskusje, podporządkowane zazwyczaj (zdecydowanie zbyt często) doraźnym celom politycznym, zmieniają nasze nastawienie wobec rzeczywistości, czyniąc nas obojętnymi na wiele jej aspektów. Doszliśmy do wniosku, że należy przeciwdziałać tym procesom, zadając ważne pytania naukowe i filozoficzne. Naszym celem było przeniesienie rozmowy na inny poziom, przyjęcie innej perspektywy, zmiana sposobu prowadzenia debaty.

Działaliśmy na kilku obszarach. Przede wszystkim publikowaliśmy specjalne dodatki do „Tygodnika Powszechnego”, w których ukazywały się artykuły wybitnych specjalistek i specjalistów. Wśród omówionych zagadnień znalazły się: matematyka, sztuczna inteligencja, kultura, teoria wszystkiego, idea Boga, pandemia, mózg, język oraz moralność. Poza tym przestrzenią namysłu były organizowane przez nas cykliczne wykłady, warsztaty czytelnicze oraz wydarzenia, które włączyliśmy do programu dwóch naszych festiwali: Conrada i Kopernika.

Państwa reakcje – nie tylko afirmatywne, ale też polemiczne – skłaniają nas do rozwijania tego projektu. Dołożymy wszelkich starań, by nasza współpraca z Fundacją Templetona była kontynuowana. Jest jeszcze wiele istotnych pytań, które należy zadać dziś na nowo, by za ich pomocą zwrócić uwagę na ważne zjawiska i problemy, a także stymulować zmianę sposobu komunikacji w przestrzeni publicznej. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Urodzony w 1978 roku. Aktywista literacki, filozof literatury, eseista, redaktor, wydawca, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Redaktor działu kultury "Tygodnika...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]