Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 46/2004
Data wydania:
14.11.2004
Numer wydania:
46
Rok wydania:
2004
Obraz tygodnia
Kronika religijna
Stolica Apostolska
Na skróty
W wieku 63 lat w Łagowie zmarł Jerzy Duda Gracz, malarz, rysownik i scenograf. Jego charakterystyczne płótna, zaludnione przez zwaliste, plebejskie postaci, w…
Obraz tygodnia
Prezydentem Stanów Zjednoczonych przez kolejne cztery lata będzie Republikanin George W. Bush, który zdobył 51 proc. głosów, podczas gdy Demokrata John Kerry…
Komentarze
Cel: pragmatyczna współpraca
Wojciech Pięciak
Nie tylko my mamy kłopoty z Niemcami. Wizycie brytyjskiej królowej w Berlinie w minionym tygodniu towarzyszył żywy (oględnie określając słowa, jakich czasem…
Tylko po polsku!
Józefa Hennelowa
Uchwalona właśnie w Sejmie ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych odmawia samorządom prawa do wprowadzenia do urzędów gminnych drugiego, pomocniczego…
Służba Kalego
Krzysztof Burnetko
Mogło to być największe osiągnięcie rządu Marka Belki, a równocześnie świadectwo dojrzałości opozycji i dowód, że w sprawach ważnych dla kraju potrafi wznieść…
Czytania
Po owocach ich poznacie
Paweł Kozacki OP
Niedawno robiliśmy remont łazienek w naszym klasztorze. Zatrudniliśmy firmę kierowaną przez człowieka, który wzbudzał zaufanie. Wkrótce zaczęły się kłopoty.…
Dziesięć procent sukcesu
Abp Józef Życiński
Nawet Jezus wydaje się zaskoczony, że Jego cud przyniósł tak niewielką reakcję społeczną - zaledwie jeden z dziesięciu uleczonych z trądu zdobył się na gest…
Kraj i świat
Co ma Nobel do wiatraka?
Jan Woleński
Nauka o całkiem przyzwoitym poziomie może istnieć w kraju, którego przedstawiciel nie otrzymał Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki czy chemii. I odwrotnie:…
Po podpisaniu, przed zatwierdzeniem
Jarosław Makowski
,
Sławomir Sierakowski
Trudno znaleźć w Polsce wiarygodną siłę polityczną, która byłaby w stanie skutecznie przekonać społeczeństwo do głębszej integracji z UE. A tej nie będzie bez…
Najłatwiej winić Amerykę
Magdalena Rostron
Nigdy jeszcze notowania Ameryki w świecie arabskim nie były tak niskie jak za prezydentury Busha. Ale nigdy też niższe nie były na Zachodzie notowania samego…
Chleb i corrida
Piotr Bernadyn z Tokio
W tym roku Chińczycy obchodzą wiele okrągłych rocznic: 100-lecie urodzin Deng Xiaopinga, 55-lecie powstania ChRL, 15-lecie wydarzeń na Placu Tiananmen. Kto wie…
Co się stało w Kansas?
Maciej Wierzyński
Najgorszy prezydent ostatniego stulecia, jakim według licznych komentatorów jest George W. Bush, został wybrany na drugą kadencję. Zdarzyła się rzecz niepojęta…
Jany Bogdańskiej miłość i łzy
Patrycja Bukalska
Tłumy na Placu Wacława, na balkonie długowłosy Vaclav Havel w swetrze, za nim Aleksander Dubczek, wiekowy już bohater Praskiej Wiosny 1968 r. Przemawiają do…
Mit nieskalanego początku
Po 123 latach powstała Polska i ktoś ją musiał odbudowywać. Było oczywiste, że dokonają tego ludzie, którzy urodzili się pod zaborami, kształcili się i - czy…
Barwy walki Jasera Arafata
Paweł Kubicki
Umierający Jaser Arafat jest (albo był) jednym z ostatnich charyzmatycznych przywódców arabskich. Po tym, jak w ostatnich latach odeszli król Jordanii Husajn,…
Casus Buttiglione
Ks. Adam Boniecki
Obecność chrześcijan w laickim świecie i ich udział w życiu pluralistycznych społeczeństw stwarza i będzie stwarzać sytuacje podobne do niedawnego casusu…
Ukraina na progu epoki wiktoriańskiej
Andrzej Łukowski
Po pierwszej turze ukraińskich wyborów prezydenckich, w której dwaj główni pretendenci zdobyli niemal identyczną liczbę głosów, polityczne wróżki po cichu…
Wiara
Podwójne oblicze rzeczy
Staram się znaleźć w moich filmach balans między tym, co absolutne a tym, co realistyczne, zwyczajne i zakorzenione w tu i teraz. To mają być zwyczajne miejsca…
Przypadki Malachiasza
Katarzyna Wiśniewska
Mówił, że nie jest zawodowym katolikiem, że duszę ma świecką. Pobożność wypielęgnowana, obnoszona z dumą, mierziła go. W 1959 r., gdy jechał do Rzymu na…
Troska o nieślubne dziecko
4 listopada, w dniu swoich imienin, Jan Paweł II przyjął tymczasowego premiera Iraku Ijada Allawiego. To pierwsza wizyta irackiego polityka od czasu, gdy na…
Luter: świadek i brat
Z okazji 5. rocznicy podpisania przez luteran i katolików Wspólnej deklaracji w sprawie nauki o usprawiedliwieniu w warszawskiej siedzibie Synodu Kościoła…
Kultura
Rewindykacja Słowackiego
Dwadzieścia dwa lata temu ukazała książka Jarosława Marka Rymkiewicza Juliusz Słowacki pyta o godzinę. Wysoce nieakademicka narracja, zaopatrzona jednak…
Shylock i inni
...a choć widzieliśmy ową Sztukę potraktowaną i wystawioną jako Komedia, rolę zaś Żyda przez Znakomitego Komika odegraną, nie mogę przecie opędzić się…
Mademoiselle
Stefan Rieger
Jest ucieleśnieniem muzyki - mówił o niej jej przyjaciel Paul Valéry. Umiała czytać i pisać nuty na długo przed tym, zanim nauczyła się czytać i pisać litery.…
Źle się bawicie
Kumak komentuje - ironicznie i złośliwie - losy naszej części Europy. Kumacze wołanie, “Unkenrufe", w tradycji niemieckiej jest złowieszczą przestrogą,…
Festiwal jesienny
Piotr Gruszczyński
Wielkie miasta mają wielkie festiwale teatralne. Zapraszają najwybitniejszych świata tego, by choć trochę wykąpać się w ich blasku. Mniejsze miasta urządzają…
Siła spojrzenia
Anita Piotrowska
Pisarz cierpiący na kompleks kolejnej książki, młody Arab Rachid przedstawiający się wszystkim jako Sébastien, zakompleksiona dziewczyna, która uczy się…
Felietony
Bez echa?
Józefa Hennelowa
Artykuł ukazał się na jednej z dalszych stron jednej tylko gazety. W radiowych przeglądach prasy danego dnia zajął się nim bodaj jeden tylko dziennikarz. A…
Chmury nad globem
Stanisław Lem
Ostatnio zajmowałem się tu głównie problemami kultury, i to kultury w Polsce, w końcu bliższa koszula ciału. Dziś zamierzałem mówić o nowej książce Rymkiewicza…
Obliczalni przywódcy
Marcin Król
Po śmierci Jassera Arafata, będzie trwał spór o władzę nad Palestyńczykami. Warto przy tej okazji przytoczyć uwagi wybitnego filozofa izraelskiego Shlomo…
Krótka pamięć
Ewa Szumańska
Kiedy przed kilkoma tygodniami patrzyłam na przemycone przez granicę smutne zdjęcia z wyborów na Białorusi - myślałam o dziwnych właściwościach ludzkiej…
Medal Świętego Jerzego
"Jesteście na Medal!"
W niedzielę 7 listopada w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej “Manggha" po raz kolejny wręczyliśmy Medale Świętego Jerzego. Tym razem Stanie Buchowskiej…
Przegląd prasy
Między Unią a Ukrainą
Polska może mieć istotny wpływ na kształtowanie tzw. Wschodniego Wymiaru Unii Europejskiej - w tym zwłaszcza stosunku do Ukrainy. Jest to możliwe m.in. dlatego…
Tygodnik Czytelników
Zrobiło się ciemno
Z akrobatyki słownej, uprawianej przez pana Jacka Filka w tekście “Koniec miłości, koniec świata" (“TP" nr 42/04), czytelnik ma odnieść wrażenie, że…
Barroso i jego drużyna
Marek Orzechowski kończy komentarz “Bruksela i Strasburg: próba sił" (“TP" nr 45/04) słowami: “Dziś struktury europejskie cierpią na niedomiar…
Papież Eugeniusz
W artykule Józefa Majewskiego “Niepotrzebna miękkość serca" (“TP" nr 42/04) czytamy: “Tego rodzaju pogląd, utrzymywany przez wieki, doktrynalnie…
Posąg z Kapitolu
Zgodnie ze słowami Arystotelesa “Amicus Plato, sed maxima amica veritas est" zmuszony jestem sprostować kilka błędów historycznych, jakie znalazły się w…
Pomoc dla Kamila
Prosimy o pomoc finansową dla 3-letniego Kamila, czekającego na operację wstawienia implantu ślimakowego. Ponieważ implant kosztuje 17 tys. euro i zebranie…
Przed drugą turą
Zwracamy się do Was z gorącym apelem - pomóżcie w dotarciu z tą ważną informacją do tych Ukraińców, których znacie, którzy z Wami pracują lub uczą się, którzy…