Reklama

Ładowanie...

Służba Kalego

14.11.2004
Czyta się kilka minut
Mogło to być największe osiągnięcie rządu Marka Belki, a równocześnie świadectwo dojrzałości opozycji i dowód, że w sprawach ważnych dla kraju potrafi wznieść się ponad polityczny podział. Chodzi o projekt wprowadzenia kolejnych barier prawnych chroniących administrację publiczną przed upartyjnieniem.
P

Postulowano m.in. przeprowadzanie przejrzystych konkursów na stanowiska kierownicze także w tych urzędach centralnych, w których nominacji dokonywano dotąd zwykle w wyniku targów między ugrupowaniami i wedle reguł partyjno-towarzyskich układów. Chodzi również o instytucje dysponujące poważnymi funduszami, w związku z tym mające duże znaczenie polityczne, a często także podatne na szeroko rozumianą korupcję (Agencja Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa, Główna Inspekcja Sanitarna czy Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego).Okazało się jednak, że nie tylko jawnie populistyczna (LPR), ale i ta deklarująca swą państwowotwórczość (PiS oraz PO) opozycja zgłosiła weto. Zarzuciła premierowi podstępne intencje: nie tylko chęć obsadzenia przed zmianą ekipy ważnych foteli w administracji ludźmi SLD, ale i zamiar “spętania przyszłego rządu" (urzędników takich nie można by...

2281

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]