Reklama

Co ma Nobel do wiatraka?

Co ma Nobel do wiatraka?

14.11.2004
Czyta się kilka minut
Nauka o całkiem przyzwoitym poziomie może istnieć w kraju, którego przedstawiciel nie otrzymał Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki czy chemii. I odwrotnie: społeczność naukowa z noblistą w jej gronie może być marna.
-

---ramka 341404|prawo|1---Podobnie, dany kraj może nie mieć uniwersytetu w pierwszej setce najbardziej prestiżowych uczelni świata czy nie przodować w cytatach wedle listy filadelfijskiej, i mimo wszystko posiadać całkiem dobrze rozwiniętą naukę. Zaś inny, przeciwnie, może szczycić się uczelnią z pierwszej dziesiątki i niejednym “filadelfio-odniesieniem", ale być poniżej średniej w rankingu nauki globalnej.

Na pewno jest tak, że jeśli dany kraj ma kilku noblistów z różnych dziedzin wiedzy oraz/lub kilka uniwersytetów na najwyższej półce, jego potencjał naukowy jest bardzo wysokiej próby. Nam to nie grozi. Jeśli polski naukowiec (pracujący w Polsce) otrzyma Nagrodę Nobla, będzie to przypadek sporadyczny. Nie należy się też zbytnio łudzić możliwością znalezienia się jednego z naszych uniwersytetów wśród pierwszych stu i masową obecnością Polaków na wykazach “...

13834

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]