Reklama

Siła spojrzenia

Siła spojrzenia

14.11.2004
Czyta się kilka minut
Pisarz cierpiący na kompleks kolejnej książki, młody Arab Rachid przedstawiający się wszystkim jako Sébastien, zakompleksiona dziewczyna, która uczy się klasycznego śpiewu, aby wypięknieć - co łączy bohaterów filmu Jaoui? Odpowiedzią jest tytuł: Popatrz na mnie.
B

Bohaterowie Agnes Jaoui istnieją odbici w oczach innych. Szukają poklasku bądź najzwyklejszego dostrzeżenia własnej obecności. I zazwyczaj rozpaczliwie uzależniają się od spojrzenia drugiego: od opinii wpływowego krytyka, wydawcy, nauczyciela, rodzica, całej kultury wreszcie. To ona generuje wzorce nie dla wszystkich osiągalnej atrakcyjności.

Ów przemożny terror odczuwa najsilniej główna bohaterka Lolita, obgryzająca paznokcie otyła 20-latka, bezskutecznie próbująca zwrócić na siebie uwagę otoczenia, a w szczególności własnego ojca. Porzucona niegdyś przez matkę ofiara zimnego chowu próbowała już sił jako aktorka. Teraz chce być śpiewaczką, a więc kimś, kto znajdzie się w polu zainteresowania możnego tatusia, który jako pisarz i potentat na rynku wydawniczym zwykł otaczać się ludźmi, którzy są “kimś". Albo też posiadają atrakcyjne ciało, jak jego nowa...

5917

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]