Reklama

Festiwal jesienny

Festiwal jesienny

14.11.2004
Czyta się kilka minut
Wielkie miasta mają wielkie festiwale teatralne. Zapraszają najwybitniejszych świata tego, by choć trochę wykąpać się w ich blasku. Mniejsze miasta urządzają festiwale z ambicjami programowymi i artystycznymi, próbują wyznaczać kierunki rozwoju, a przynajmniej opisywać to, co się dzieje. Warszawski Festiwal Festiwali Teatralnych niepotrzebnie waha się między tymi dwiema możliwościami. Skazany jest na wielkość i powinien ten fakt zaakceptować.
D

Druga edycja Festiwalu Festiwali Teatralnych Spotkania, który zajął miejsce dawnych Warszawskich Spotkań Teatralnych, mających w porywach nawet wydania międzynarodowe, pokazała dobitnie, że będzie to teatralna parada. Myślę, że nie należy z tym walczyć ani się buntować. Trzeba tylko postarać się, żeby do Warszawy docierała rzeczywiście teatralna superliga, podnieść jakość kosztem ilości.

Dlatego nie można zasłaniać się podejrzanym kryterium gustu publiczności, bo zakładając, że przeciętny teatroman raczej nie podróżuje, festiwal powinien kształtować jego światowy teatralny gust. Nagrody zdobywane na najróżniejszych festiwalach też nie są kryterium właściwym, bo wiele poważnych festiwali żadnych nagród nie przyznaje. Gdyby dyrektorzy festiwalu: Piotr Cieślak i Anna Sapiego wykazali większą skłonność do artystycznego ryzyka (bo do finansowego na szczęście nie...

9260

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]