Reklama

Ładowanie...

Dziesięć procent sukcesu

14.11.2004
Czyta się kilka minut
Nawet Jezus wydaje się zaskoczony, że Jego cud przyniósł tak niewielką reakcję społeczną - zaledwie jeden z dziesięciu uleczonych z trądu zdobył się na gest wdzięczności. Osiągnięcia na poziomie 10 proc. zrealizowanych możliwości nie napełniają zazwyczaj optymizmem. Ironii dopełniało to, że statystykę poprawiał cudzoziemiec z Samarii, podczas gdy rodakom nawet cuda zdążyły już spowszednieć.
D

Dziesięcioprocentowy wskaźnik wdzięczności wobec Chrystusa uczy realizmu życiowego i chroni od złudzeń. Nie trzeba oczekiwać stuprocentowych osiągnięć, gdy sam Jezus przyjmował z pokorą to, iż udało Mu się wyzwolić jedną dziesiątą normalnych ludzkich uczuć. U kresu Jego misji statystyka będzie jeszcze niższa. Z dwunastu Apostołów przyjdzie na Golgotę jeden, tzn. 8,5 proc. Dramatyzować czy rozpaczać? W żadnym wypadku. Działanie łaski pozostaje niezależne od statystycznych wskaźników sukcesu. Nie na poziomie statystyki, ukazującej skuteczność działania, dokonują się dzieła zbawcze Jezusa Chrystusa. Ostatecznie bowiem dziesięciu Apostołów, których brakło na Golgocie, zapłaci cenę męczeństwa; nie dało się tego przewidzieć na podstawie prognoz formułowanych w Wielki Piątek. Nie trzeba więc ulegać magii liczb i prognoz. Trzeba natomiast umieć się cieszyć każdym ludzkim odruchem,...

997

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]