Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 45/2007
Data wydania:
11.11.2007
Numer wydania:
45
Rok wydania:
2007
Obraz tygodnia
Na skróty (30 X - 5 XI)
Śmierć baletmistrza. W wieku 102 lat w Moskwie zmarł rosyjski baletmistrz i choreograf Igor Moisiejew, twórca wybitnych stylizacji ludowych i koncepcji około…
Obraz tygodnia (30 X - 5 XI)
Sejm VI kadencji zainaugurował działalność, a Jarosław Kaczyński złożył dymisję rządu na ręce Lecha Kaczyńskiego. Zdaniem premiera jego ekipa "może kończyć…
Kronika religijna (30 X - 5 XI)
STOLICA APOSTOLSKA
Komentarze
Antywojenna pułapka
Wojciech Pięciak
Czyżby liberalny konserwatysta, jakim jest Donald Tusk, zdecydował się wkroczyć na antywojenną ścieżkę, którą w 2002 r. biegł po wyborcze zwycięstwo…
W Sejmie jak zwykle
Katarzyna Kolenda-Zaleska
Święto demokracji trwało krótko - tyle tylko, ile trwa odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. I wcześniej, i później nic nie wskazywało na to, że trwa inauguracyjne…
Gruzja: nie za różowo
Andrzej Brzeziecki
Historia szybko wystawia rachunki kolorowym rewolucjom. O ile Ukraińcy w niedawnych wyborach dali kolejny kredyt zaufania "pomarańczowym", to w Gruzji…
Czytania
Błogosławieni wrażliwi
Abp Józef Życiński
Jego matka rzekła do Jezusa: "Synu, czemuś nam to uczynił? Widzisz, ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie Łk 2, 48.
Ten i tamten świat
O. Wiesław Dawidowski
W listopadowych dniach, skłaniających do refleksji orzeczach ostatecznych, nie sposób uciec od pytań onasze przeznaczenie. Przypomniało mi się opowiadanie…
Safira
Elżbieta Adamiak
Pierwszą bliżej opisaną kobietą wDziejach Apostolskich jest Safira, żona Ananiasza. Historia tych dwojga pojawia się wmomencie przedstawiania pierwszej…
Kraj i świat
Nieuchronne, ale kłopotliwe
Patrycja Bukalska
Kiedyś wnaszych portfelach miejsce złotówek zajmie euro. Nie wiadomo tylko kiedy. PO iPSL deklarują wprawdzie, że chcą, by stało się to szybko, lecz nie podają…
Mity z odzysku
Jakub Halcewicz-Pleskaczewski
Czy legenda Józefa Piłsudskiego służy jedynie za polityczny instrument, który ma budzić skojarzenia zsiłą, stanowczością iskutecznością? Już sam Piłsudski…
Myśli nowoczesnego Polaka
Aleksander Hall
Można być żarliwym patriotą czy nacjonalistą - jeśli określenie to traktować szeroko i bez negatywnego wartościowania - a jednocześnie dorastać do świadomości…
Krajobraz po bitwie
Włodzimierz Wróbel
Końcówka rządów Zbigniewa Ziobry okazała się nadzwyczaj banalna. Zaufani pretorianie ustępującego ministra dostali nominacje na lukratywne stanowiska…
Odnowa raz jeszcze
Anna Mateja
Czy Krajowa Rada Radiofonii iTelewizji mogłaby działać jak Trybunał Konstytucyjny? Wyobraźmy sobie, że jej członkowie zawieszają na kołku sympatie partyjne,…
Życie w cieniu dyktatury
Michał Olszewski
Gdyby ścigać się wliczbie nagrobków, Tadżykistan dumnie dzierżyłby palmę pierwszeństwa pośród wszystkich republik, wktórych po rozpadzie Związku Radzieckiego…
Raportów się nie czyta
Michał Olszewski
W Stanach Zjednoczonych iEuropie Zachodniej niezależne instytuty, odpowiedzialne za strategie społeczne iraporty badawcze, uznawane są od dawna za poważnego…
Wiara
Cena za myśl
Joanna Tokarska-Bakir
Co jest złego w świeckiej eschatologii? Zapożycza się tu zbawczy splendor, rezygnując z warunków, jakimi bywa on obwarowany. Myślenie niereligijne wzbogaci się…
Securitate i sutanna
WP
Choć od obalenia dyktatury Nicolae Ceauşescu minęło 18 lat, rumuńska Cerkiew prawosławna ciągle unika dyskusji ouwikłaniu księży, anawet biskupów we współpracę…
Męczennik konfesjonału
MaM
Sto lat temu zmarł św. Rafał Kalinowski, powstaniec styczniowy, zesłaniec, karmelita bosy. We wrześniu tego roku Senat RP uznał go za wzór patrioty i…
Co właściwie powiedział Papież farmaceutom
Ks. Adam Boniecki
Krótkie przemówienie Benedykta XVI do uczestników 25. Międzynarodowego Kongresu Katolickich Farmaceutów wywołało niejaką sensację: farmaceutów obowiązują…
Święty Kościół grzesznych ludzi
Maciej Müller
Jakiś biskup wywoła aferę ija mam obrażać się na Pana Boga? To niepoważne.
Kultura
Trącanie kijem, przesuwanie znaczeń...
Marcin Kościelniak
Pisanie oJanie Klacie nie jest wdzięcznym zadaniem. Nie tylko dlatego, że Klata sam pisze osobie kilka stron dalej. Inie dlatego, żeby jego teatr był…
Witkacy: pisarz polityczny
Janusz Degler
"Czas Witkacego minął, oznajmiła w zeszłym roku prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska. Antyrewolucyjna i antykomunistyczna wymowa tych utworów przestała być…
Powinność wiersza
Grzegorz Jankowicz
Czym jest poezja? Na to pytanie poeci nie chcą odpowiadać, kryjąc się za opowieściami o pojedynczym wierszu. Mocne sądy o istocie poezji pojawiają się bardzo…
W połowie drogi
Agnieszka Sabor
WWarszawie możemy zobaczyć skarby niemieckich muzeów. Wystawa "Od Lutra po Bauhaus dotarła do nas wnajwłaściwszym momencie - także ze względów…
Dotknąć życia
Irena Grudzińska-Gross
Markowskiemu chodzi oto, jak dotrzeć do samej treści istnienia, jak przebić się przez zapośredniczenie interpretacją, jak żyć, jak być, jak kochać...
Hucpa i bezguście
Daniel Cichy
Przygotowując śpiewogrę "Zabobon, czyli Krakowiacy iGórale Karola Kurpińskiego, Janusz Józefowicz odwołał się do oczywistych stereotypów polskości.…
Taniec z agentem
Anita Piotrowska
Na forum publicznym nie ma miejsca dla ludzi, którzy dla osobistych korzyści dali się złamać bezpiece.Ale zamiast pochopnie osądzać, przyjrzyjmy się im zbliska.
Gwiazda musi płonąć
Bartosz Staszczyszyn
Andrzeja Munka wymienia się wśród najważniejszych reżyserów w historii polskiego kina, choć ilościowo jego dorobek jest bez porównania skromniejszy niż Wajdy,…
„Katyń" w Moskwie
Tomasz Fiałkowski
"Mniej się boję przeciwników tego filmu, bardziej - sojuszników - mówił Andrzej Wajda "Tygodnikowi przed premierą "Katynia...
Transfer
Michał Oleszczyk
Im bardziej kurczy się nasze poczucie kontroli nad światem, tym chętniej Hollywood opowiada historie bez głównego bohatera, w których odpowiedzialność nigdy…
Chryje z Polską
Anna R. Burzyńska
Spektakl Macieja Wojtyszki, choć oparty na historycznych wydarzeniach, nie ma nic wspólnego z cyklem Sceny Faktu. A jednak poprzez pryzmat dramatycznej…
Śladami Apostołów
Schizofrenia historyczna
Natalia Gorbaniewska
,
Małgorzata Nocuń
,
Andrzej Brzeziecki
Wywiad ukazał się w "Tygodniku Powszechnym" 45/2007, w dodatku "Historia w Tygodniku".
Tygodnik Czytelników
Pomoc dla Agnieszki
Jestem matką 13-letniej Agnieszki, dziewczynki z zespołem Downa, wadą serca i wzroku. Dzięki wczesnej i systematycznej rehabilitacji moja córka stale rozwija…
Polscy Indianie
W artykule Patrycji Bukalskiej i Wojciecha Pięciaka poświęconym osobie ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego ( ) zabrakło informacji o ważnym fragmencie jego…
Domy Szymanowskiego
Gratulując znakomitego , dołączonego do "TP" nr 40/07, pragnę sprostować kilka informacji dotyczących współczesnych realiów ukraińskich związanych z…
Bohater Schimek
Z zainteresowaniem przeczytałem , austriackim błogosławionym ("TP" nr 44/07). Odczułem jednak niedosyt, że chociaż jednym króciutkim zdaniem autor tekstu…