Reklama

Błogosławieni wrażliwi

Błogosławieni wrażliwi

12.11.2007
Czyta się kilka minut
Jego matka rzekła do Jezusa: "Synu, czemuś nam to uczynił? Widzisz, ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie Łk 2, 48.
T

Tylko w Ewangelii św. Łukasza znalazł się opis zgubienia Jezusa w świątyni i wyznanie o bólu serca Matki. Podobnie tylko Łukasz uwiecznił wcześniejszy pobyt Świętej Rodziny w Jerozolimie, kiedy Symeon wypowiedział prognozę o mieczu, który przeniknie serce Maryi. Za to trzecie, triumfalne wejście Jezusa do świętego miasta utrwalili wszyscy czterej ewangeliści (Łk 19, 28-39). Specyfika podejścia św. Łukasza znalazła wyraz w tym, że dysponując wiadomościami przekazanymi przez Maryję, notował on również opisy sytuacji, które same w sobie nie były spektakularne, musiały jednak głęboko poruszyć serce Matki rozważającej po latach tamte sceny. Jawią się one jako naturalne, gdyż w samotności Nazaretu Maryja musiała zapewne rozważać ukryty sens zdarzeń sprzed lat i pytać, czego Bóg od Niej oczekuje, dopuszczając tę dawkę cierpienia.

Nieraz tęsknimy za chrześcijaństwem...

1582

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]