Reklama

Ładowanie...

Błogosławieni wrażliwi

12.11.2007
Czyta się kilka minut
Jego matka rzekła do Jezusa: "Synu, czemuś nam to uczynił? Widzisz, ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie Łk 2, 48.
T

Tylko w Ewangelii św. Łukasza znalazł się opis zgubienia Jezusa w świątyni i wyznanie o bólu serca Matki. Podobnie tylko Łukasz uwiecznił wcześniejszy pobyt Świętej Rodziny w Jerozolimie, kiedy Symeon wypowiedział prognozę o mieczu, który przeniknie serce Maryi. Za to trzecie, triumfalne wejście Jezusa do świętego miasta utrwalili wszyscy czterej ewangeliści (Łk 19, 28-39). Specyfika podejścia św. Łukasza znalazła wyraz w tym, że dysponując wiadomościami przekazanymi przez Maryję, notował on również opisy sytuacji, które same w sobie nie były spektakularne, musiały jednak głęboko poruszyć serce Matki rozważającej po latach tamte sceny. Jawią się one jako naturalne, gdyż w samotności Nazaretu Maryja musiała zapewne rozważać ukryty sens zdarzeń sprzed lat i pytać, czego Bóg od Niej oczekuje, dopuszczając tę dawkę cierpienia.

Nieraz tęsknimy za chrześcijaństwem...

1582

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]