Męczennik konfesjonału

Sto lat temu zmarł św. Rafał Kalinowski, powstaniec styczniowy, zesłaniec, karmelita bosy. We wrześniu tego roku Senat RP uznał go za wzór patrioty i wychowawcy.

12.11.2007

Czyta się kilka minut

Rok 2007 polscy karmelici bosi ogłosili rokiem św. Rafała. Obchody zaczęły się 21 stycznia, kiedy w 144. rocznicę wybuchu powstania styczniowego z Krakowa do klasztoru w Czernej wyruszyła pielgrzymka Ludzi Pracy. Od stycznia w wielu kościołach karmelici bosi głoszą kazania o św. Rafale. 4 listopada w warszawskiej bazylice Świętego Krzyża warszawski prowincjał zakonu o. Marian Stankiewicz odprawił transmitowaną przez Polskie Radio Mszę upamiętniającą setną rocznicę jego śmierci.

Józef Kalinowski urodził się w Wilnie w 1835 r. Studiował w Petersburgu, w Szkole Inżynierii Wojskowej. W tym okresie życia utracił wyniesioną z domu wiarę - porzucił praktyki religijne i przyjmowanie sakramentów. Przeżył nieodwzajemnioną miłość. Po kilku latach nawrócił się, głównie pod wpływem lektury "Wyznań" św. Augustyna.

Wstąpił do armii rosyjskiej - był odpowiedzialny m.in. za budowę linii kolejowej Odessa-Kijów-Kursk. W 1863 r., wbrew własnemu przekonaniu o beznadziei narodowego zrywu, porzucił carski mundur i został powstańczym ministrem wojny na Litwie. W marcu następnego roku Rosjanie pojmali go i po dwumiesięcznym śledztwie skazali na rozstrzelanie. Gubernatorowi Murawiewowi powiedziano jednak, że Kalinowski żyje w opinii świętości. "Wieszatiel" bał się dostarczyć Polakom męczennika: zadowolił się odebraniem więźniowi szlachectwa i zesłaniem na dziesięć lat na Sybir.

Po powrocie z zesłania Kalinowski wyjechał do Paryża, gdzie został wychowawcą księcia Augusta Czartoryskiego. Wpłynął na niego na tyle, że młody książę odkrył w sobie powołanie zakonne: w 1887 r. wstąpił do salezjanów (w 2004 r. Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym).

W 1877 r. Józef Kalinowski przyjął brązowy habit karmelitów bosych i zakonne imię Rafała od św. Józefa. Po pięciu latach już jako kapłan wrócił do Galicji. Został przeorem klasztoru w Czernej, założył klasztor męski w Wadowicach oraz klasztory żeńskie we Lwowie i w Przemyślu: karmelici nazywają go odnowicielem zakonu na ziemiach polskich.

W Wadowicach do dzisiaj stoi zabytkowy konfesjonał, w którym spowiadał o. Rafał. Zakonnik uchodził za znakomitego spowiednika, poświęcającego każdemu wiele uwagi (rozmawiał z penitentem nawet przez kilka godzin). W jednym ze swoich dzieł napisał: "penitent za łzy miłości nabywa powódź z ran Zbawiciela, nędza grzeszna ustępuje łasce, ciernie zamieniają się w róże". Podkreślał, że Bóg w swojej łasce wybacza zawsze i że chrześcijanin powinien zawsze wybaczać bliźniemu, nie szukając odwetu za poniesione krzywdy.

Jesienią 1907 r. ciężko zachorował, wymarznięty i przeziębiony po wielogodzinnym siedzeniu w zimnym i wilgotnym konfesjonale. Zmarł 15 listopada.

W 1934 r. otwarto jego proces beatyfikacyjny. W 1983 r. Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym, a osiem lat później świętym.

18 listopada w podkrakowskiej Czernej abp Józef Michalik odprawi przy grobie św. Rafała Kalinowskiego Mszę, która zakończy obchody roczne ku czci świętego.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 45/2007