Reklama

Męczennik konfesjonału

Męczennik konfesjonału

12.11.2007
Czyta się kilka minut
Sto lat temu zmarł św. Rafał Kalinowski, powstaniec styczniowy, zesłaniec, karmelita bosy. We wrześniu tego roku Senat RP uznał go za wzór patrioty i wychowawcy.
R

Rok 2007 polscy karmelici bosi ogłosili rokiem św. Rafała. Obchody zaczęły się 21 stycznia, kiedy w 144. rocznicę wybuchu powstania styczniowego z Krakowa do klasztoru w Czernej wyruszyła pielgrzymka Ludzi Pracy. Od stycznia w wielu kościołach karmelici bosi głoszą kazania o św. Rafale. 4 listopada w warszawskiej bazylice Świętego Krzyża warszawski prowincjał zakonu o. Marian Stankiewicz odprawił transmitowaną przez Polskie Radio Mszę upamiętniającą setną rocznicę jego śmierci.

Józef Kalinowski urodził się w Wilnie w 1835 r. Studiował w Petersburgu, w Szkole Inżynierii Wojskowej. W tym okresie życia utracił wyniesioną z domu wiarę - porzucił praktyki religijne i przyjmowanie sakramentów. Przeżył nieodwzajemnioną miłość. Po kilku latach nawrócił się, głównie pod wpływem lektury "Wyznań" św. Augustyna.

Wstąpił do armii rosyjskiej - był...

3125

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]