Reklama

Gwiazda musi płonąć

Gwiazda musi płonąć

12.11.2007
Czyta się kilka minut
Andrzeja Munka wymienia się wśród najważniejszych reżyserów w historii polskiego kina, choć ilościowo jego dorobek jest bez porównania skromniejszy niż Wajdy, Kawalerowicza czy Polańskiego. Szerszej zaś publiczności jego filmy są dziś wręcz nieznane.
O

O twórcy "Zezowatego szczęścia", "Człowieka na torze" i "Eroiki" mówi się, że jest wielki, lecz ta wielkość zdaje się dziś nieco niejasna. Przedwczesna śmierć w 1961 r. uczyniła zeń legendę, znaną jedynie wybranym. Ich grono może się jednak poszerzyć dzięki wydanej właśnie monografii pióra Marka Hendrykowskiego oraz dwóm płytom DVD mieszczącym dokumentalny dorobek Munka.

Mierzenie się z jego twórczością jest dla krytyka zajęciem ciekawym, ale niełatwym. Pół biedy jeśli na warsztat weźmiemy dzieła fabularne, treściowo spójne, zbudowane na fundamencie demitologizacji i ironii, filmy, które zwyczajowo uznaje się za antykomunistyczne. Więcej interpretacyjnych problemów sprawiają dokumenty autora "Eroiki" - często zanurzone w socrealistycznym decorum, czasem ideologicznie skażone, lecz nieodmiennie ogniskujące uwagę widza na ludzkich dramatach. Filmy te wydają się...

7308

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]