Reklama

Myśli nowoczesnego Polaka

Myśli nowoczesnego Polaka

12.11.2007
Czyta się kilka minut
Można być żarliwym patriotą czy nacjonalistą - jeśli określenie to traktować szeroko i bez negatywnego wartościowania - a jednocześnie dorastać do świadomości europejskiej i nowego poziomu solidarności.
1

11 listopada sprzyja myśleniu o ojczyźnie. Dla mnie ten dzień był szczególnie ważny i przez lata towarzyszyło mi w nim szczególne napięcie psychiczne. Od 1978 r., jako środowisko opozycyjnej młodzieży skupione wokół pisma "Bratniak" (w 1979 r. ukonstytuowaliśmy się w Ruch Młodej Polski) organizowaliśmy w Gdańsku zakazane w PRL obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po Mszy w Bazylice Mariackiej tworzyliśmy pochód i przechodziliśmy pod pomnik Jana III Sobieskiego, gdzie składaliśmy kwiaty i słuchaliśmy patriotycznych przemówień.

Szczególnie utkwiły mi w pamięci dwie następujące po sobie rocznice 11 listopada: w 1979 r. i w 1980 r. W 1979 r. uniknąłem prewencyjnego aresztowania i zostałem zatrzymany przez SB już po uroczystości. Trafiłem na 48 godzin do sopockiego aresztu. "Na dołek" wysyłał mnie kapitan Adam Hołysz, który już od roku...

9216

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]