Reklama

Co właściwie powiedział Papież farmaceutom

Co właściwie powiedział Papież farmaceutom

07.11.2007
Czyta się kilka minut
Krótkie przemówienie Benedykta XVI do uczestników 25. Międzynarodowego Kongresu Katolickich Farmaceutów wywołało niejaką sensację: farmaceutów obowiązują zasady etyczne! Niektórzy komentatorzy dla większego efektu przypisali Papieżowi pouczenia, których nie wypowiedział, a samo spotkanie przedstawiono wręcz jak odprawę bojową przed bitwą. Tymczasem Benedykt XVI przypomniał kilka podstawowych zasad etyki katolickiej w zastosowaniu do pracy współczesnego farmaceuty. Co znamienne, nawiązał do słów, które słyszymy w niezliczonych reklamach: "przed użyciem zasięgnij rady lekarza lub farmaceuty". Powiedział farmaceutom, że ponieważ są doradcami, jako katolicy (to był w końcu ich kongres) mają wyjaśnić nie tylko sposób zażywania, ale także etyczne implikacje stosowania pewnych medykamentów. Jako przykład wymienił środki wczesnoporonne (o środkach antykoncepcyjnych nie wspomniał). Farmaceuta-katolik - powiedział - ma apelować do człowieczeństwa nabywcy leku.
P

Papież poruszył także inne kwestie. Ostrzegał, np. przed eksperymentami, które nie baczą na dobro człowieka, i wzywał do starań o to, by wszyscy mieli dostęp do podstawowych leków. O sprzeciwie sumienia mówił: "W dziedzinie moralnej wasza Federacja powinna zmierzyć się z problemem sprzeciwu sumienia, który jest prawem i który powinien przysługiwać także waszej profesji, co w konsekwencji zwolni was od współpracy, bezpośredniej lub pośredniej, w dostarczaniu produktów służących celom w sposób oczywisty niemoralnym, jak np. aborcja lub eutanazja".

Nie wiem, co innego mógł Papież powiedzieć katolickim farmaceutom. Miał powiedzieć: "Udawajcie, że nie wiecie, o co chodzi"? Albo: "Nie wasz kłopot, bo wy tylko dajecie klientom to, o co na własną odpowiedzialność was proszą"? Albo: "Trudno, taki jest świat i swoje przekonania w godzinach pracy schowajcie do kieszeni...

1071

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]