Reklama

Powinność wiersza

12.11.2007
Czyta się kilka minut
Czym jest poezja? Na to pytanie poeci nie chcą odpowiadać, kryjąc się za opowieściami o pojedynczym wierszu. Mocne sądy o istocie poezji pojawiają się bardzo rzadko, a i to raczej w odniesieniu do twórczości innych autorów...
W

W 1988 r. powstało w Mediolanie czasopismo "Poesia", którego tytuł nawiązywał do słynnego pisma Marinettiego, wychodzącego w latach 1905-09 w tym samym mieście. Przez półtora roku każdy numer "Poezji" otwierało pytanie: "Che cos'? la poesia?" (Czym jest poezja?). Z prośbą o odpowiedź redakcja zwróciła się do ludzi związanych z literaturą, ale niekoniecznie pisarzy. W drugim numerze pojawił się tekst Tadeusza Kantora, w innym - esej Jacquesa Derridy. Obok poetów w ankiecie wzięli zatem udział filozofowie, ludzie sztuki i teatru, muzycy i krytycy...

Pożegnanie z rewolucją

W zamyśle pomysłodawców wielość perspektyw miała poszerzyć dyskusję o nowe konteksty, przypomnieć pomijane i marginalizowane wątki. Żeby nadać zdarzeniu jeszcze większą wagę, każdy numer zamykało symetryczne pytanie: "Che cos'era la poesia?" (Czym była poezja...

16138

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]