Reklama

Polscy Indianie

Polscy Indianie

12.11.2007
Czyta się kilka minut
W artykule Patrycji Bukalskiej i Wojciecha Pięciaka poświęconym osobie ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego ( ) zabrakło informacji o ważnym fragmencie jego działalności - o pracy w harcerstwie. Szczególnie bliska jest mi jego praca wychowawcza z młodzieżą podczas wojny w osiedlu polskim w Valivade koło Kolhapur w Indiach. Znalazło tam schronienie blisko 5 tys. osób - głównie kobiet i dzieci - uratowanych z ZSRR. Ta ciężko doświadczona młodzież miała tam ograniczone możliwości kontaktu z polską kulturą i potrzebowała pracy wychowawczej. Por. hm. Peszkowskiego odkomenderowano z wojska do organizowania harcerstwa w Indiach. Objął on opieką szerokie kręgi dzieci i młodzieży: zuchów, harcerzy, skautów i wędrowniczki, krąg starszoharcerski, szkolenie instruktorów. Organizowano obozy, wędrówki i kursy harcerskie, wypracowano specjalne metody pracy harcerskiej ze starszą młodzieżą, utrzymywano kontakt ze skautami hinduskimi, wydawano własne publikacje. Przede wszystkim zaś przekazywano dzieciom i młodzieży ideały harcerskie, wartości religijne i patriotyczne, tak by młodzież mogła żyć pełnym i bogatym życiem. Co ciekawe, dzięki kontaktom korespondencyjnym druha Peszkowskiego mieliśmy w Indiach pierwsze numery "Tygodnika Powszechnego".
"

"Indianie" rozproszyli się po wojnie po całym świecie: znaleźli się w Polsce, Wielkiej Brytanii, USA, Australii. Dawne kontakty i przyjaźnie były i są nadal trwałe, także i trwająca do ostatka bliska więź z ks. prałatem Peszkowskim, dla którego odczuwamy głęboką wdzięczność.

ZOFIA OSTRIHAŃSKA

(Warszawa)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]