Reklama

„Katyń" w Moskwie

„Katyń" w Moskwie

12.11.2007
Czyta się kilka minut
"Mniej się boję przeciwników tego filmu, bardziej - sojuszników - mówił Andrzej Wajda "Tygodnikowi przed premierą "Katynia...
Ź

Źródłem niepokoju reżysera była możliwość wykorzystania jego dzieła w polsko-rosyjskiej grze politycznej. "Nieszczęście polega na tym - dodawał Wajda - że ten film powinien być zrobiony w 1989, najpóźniej w 1990 roku, kiedy strona rosyjska szukała jakiegoś porozumienia, a po jednej i po drugiej stronie granicy nie pojawiły się jeszcze potężne siły nacjonalistyczne". Nie przypadkiem też w scenariuszu pojawiła się postać kapitana Popowa, świetnie zagrana przez rosyjskiego aktora Siergieja Garmasza. Wątek oficera Armii Czerwonej, który ratuje przed wywózką żonę polskiego rotmistrza i jej córeczkę (mówi przy tym: "swoich nie zdołałem ocalić"), oparty zresztą - jak niemal wszystkie składniki fabuły "Katynia" - na wydarzeniu autentycznym, skutecznie przeciwdziała wpisaniu filmu w antyrosyjski stereotyp.

Oficjalna prezentacja "Katynia" w Moskwie planowana jest w...

2917

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]