Reklama

W połowie drogi

W połowie drogi

12.11.2007
Czyta się kilka minut
WWarszawie możemy zobaczyć skarby niemieckich muzeów. Wystawa "Od Lutra po Bauhaus dotarła do nas wnajwłaściwszym momencie - także ze względów politycznych.
Johann Georg Hintz "Szafa ze zbiorami kunstkamery" (ok. 1666 r.)
N

Nieoczekiwanie (zapewne również dla organizatorów) stała się symbolicznym znakiem normalizacji chłodnych ostatnio - przynajmniej na poziomie oficjalnym - stosunków między Polską a Niemcami. I może właśnie dlatego budzi tak ogromne oczekiwania odbiorcy, który wchodząc do sal warszawskiego Zamku Królewskiego szuka nie tylko wrażeń estetycznych, ale także próbuje zrozumieć niemiecką duszę. Czy spacer po ekspozycji pozwala zaspokoić tę drugą potrzebę?

Niewątpliwie, mamy do czynienia z wystawą dobrze przemyślaną i wyrafinowaną (również "scenograficznie"). Jej walorem jest fakt, że odsłania przed nami wielkie dziedzictwo ukryte w mniej znanych kolekcjach landów wschodnich. Narracja skupia się zaś nie tyle na dziejach sztuki niemieckiej, ile na - fascynującej - historii niemieckiego muzealnictwa.

Kurioza i arcydzieła

...

7393

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]