Reklama

Transfer

Transfer

12.11.2007
Czyta się kilka minut
Im bardziej kurczy się nasze poczucie kontroli nad światem, tym chętniej Hollywood opowiada historie bez głównego bohatera, w których odpowiedzialność nigdy nie jest tylko indywidualna. Do "Miasta gniewu i "Babel właśnie dołączył Gavin Hood z "Transferem.
W

Wszystkie wątki zahaczają o wydarzenie centralne: w niewymienionym z nazwy północnoafrykańskim kraju dochodzi do zamachu. Ginie amerykański dyplomata. Waszyngton przechwytuje wracającego z RPA do Chicago chemika egipskiego pochodzenia, który mógł mieć kontakt z terrorystami; odsyła go z powrotem do Afryki i zaczyna torturować z pomocą lokalnych władz. Galeria postaci tuszujących prawdę, dociekających prawdy, pomagających w torturach, będących z innymi postaciami w pokrewieństwie itd. jest całkiem pokaźna, jak pokaźny jest zestaw zaangażowanych w przedsięwzięcie gwiazd (Reese Whiterspoon, Alan Arkin, Meryl Streep i Jake Gyllenhaal, Peter Sarsgaard).

Ponieważ Hood nie jest reżyserem lubiącym ryzyko (czego dowiódł skrajnie konwencjonalnym "Tsotsi"), film skonstruowany jest wokół elegancko skrojonych konfrontacji 1: 1. Nie jest niespodzianką, że spektakl wznosi...

2815

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]