Reklama

Antywojenna pułapka

Antywojenna pułapka

12.11.2007
Czyta się kilka minut
Czyżby liberalny konserwatysta, jakim jest Donald Tusk, zdecydował się wkroczyć na antywojenną ścieżkę, którą w 2002 r. biegł po wyborcze zwycięstwo socjaldemokrata Gerhard Schröder, a w 2004 r. socjalista José Luis Rodríguez Zapatero? Nie, taka teza byłaby dla przewodniczącego Platformy Obywatelskiej niesprawiedliwa. Bo Schröder i Zapatero, walcząc o władzę, odwoływali się do nastrojów antywojennych, pacyfistycznych i antyamerykańskich z łopatologiczną wręcz prostotą.
A

Ale faktem jest, że także Tusk wykorzystał pacyfistyczne nastawienie większości Polaków - tyle że zręcznie i nienachalnie, inaczej niż np. usiłowali spożytkować je Giertych i Lepper. Wśród bardzo wielu i bardzo różnych (czasem sprzecznych) oczekiwań, jakie wśród swoich siedmiu milionów wyborców rozbudził przyszły premier, znalazło się i takie: Tusk dał do zrozumienia, że jego rząd wycofa kontyngent z Iraku. Śmierć kolejnego polskiego żołnierza - na trzy dni przed pierwszym posiedzeniem nowego parlamentu - podgrzała jeszcze dyskusję, w której PiS nie miało ruchu: przyparte do muru, broniło się w sposób najgorszy z możliwych ("Polacy nie dezerterują, koniec kropka!").

Bez odpowiednich badań trudno ocenić, ile głosów przysporzyły Platformie antywojenne obietnice, chwilami lekko antyamerykańskie - a przynajmniej starające się pokazać, że przyszły rząd nie będzie...

2048

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]