Reklama

Życie w cieniu dyktatury

Życie w cieniu dyktatury

12.11.2007
Czyta się kilka minut
Gdyby ścigać się wliczbie nagrobków, Tadżykistan dumnie dzierżyłby palmę pierwszeństwa pośród wszystkich republik, wktórych po rozpadzie Związku Radzieckiego rozgorzały walki. Pomiędzy 1992 a1997 rokiem wmałym kraju Azji Środkowej zginęło ok. 70 tys. ludzi.
Duszanbe, październik 2007 r. /fot. MICHAŁ OLSZEWSKI
W

W Tadżykistanie najpiękniej wygląda Wódz.

Jest tam wiele wyśmienitych miejsc, są lodowce, góry zbudowane z pyłu, stada owiec w malowniczy sposób przedzierają się przez spalony długotrwałą suszą krajobraz. Turyści w Pamirze lubią fotografować się na tle dzikiej rzeki z czołgiem unieruchomionym pośrodku nurtu. Wystrojone w garnitury i kokardy dzieci śmieją się głośno.

Ale niewątpliwie na stopień najwyższy przymiotnika zasługuje jedynie Emomali Rahmon. Prezydent. Wódz. Głowa klanu kulabskiego przykrywa swoim cieniem wielki teren, od granicy z Afganistanem aż do położonego za górami Chodżantu.

Dzieci, otwierając karty podręczników, napotykają jego uważne spojrzenie już na pierwszej stronie. Wódz formatu 5 na 8 metrów wisi na budynkach urzędów, mniejsze portrety zajmują poczesne miejsce w każdym biurze, wypowiedziane przez niego...

18945

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]