Reklama

Mity z odzysku

Mity z odzysku

12.11.2007
Czyta się kilka minut
Czy legenda Józefa Piłsudskiego służy jedynie za polityczny instrument, który ma budzić skojarzenia zsiłą, stanowczością iskutecznością? Już sam Piłsudski musiał zadawać sobie to pytanie.
Józef Piłsudski / NAC
Józef Piłsudski / NAC
T

Trudno uwierzyć, ale nawet Tadeusz Mazowiecki - premier silny siłą spokoju - mówił trzy lata temu, że patrząc na nasze życie polityczne zaczyna lepiej rozumieć Marszałka Piłsudskiego i jego stosunek do Sejmu, jego złość. Po sprawie Rywina i aferze starachowickiej nie było trudno o radykalne opinie. Jan Rokita, typowany wówczas przez Platformę Obywatelską na premiera, widział potrzebę "szarpnięcia cugli" polskiej polityki, a Prawo i Sprawiedliwość nawoływało do rewolucji moralnej. W 2005 r. PO przegrała wprawdzie wybory, ale rewolucji nie przeprowadzono. "Cuglami szarpnął" natomiast Jarosław Kaczyński, by w końcu wypaść z siodła i oddać władzę w ręce głównego konkurenta. Wcześniej nawiązanie do Piłsudskiego oznaczało chęć znalezienia oparcia i politycznego autorytetu. Obecnie brzmi raczej jak przestroga przed władzą nadużywającą swoich kompetencji.

Jarosław i Lech Kaczyńscy...

15166

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]