Reklama

Ładowanie...

Mity z odzysku

12.11.2007
Czyta się kilka minut
Czy legenda Józefa Piłsudskiego służy jedynie za polityczny instrument, który ma budzić skojarzenia zsiłą, stanowczością iskutecznością? Już sam Piłsudski musiał zadawać sobie to pytanie.
Józef Piłsudski / NAC
Józef Piłsudski / NAC
T

Trudno uwierzyć, ale nawet Tadeusz Mazowiecki - premier silny siłą spokoju - mówił trzy lata temu, że patrząc na nasze życie polityczne zaczyna lepiej rozumieć Marszałka Piłsudskiego i jego stosunek do Sejmu, jego złość. Po sprawie Rywina i aferze starachowickiej nie było trudno o radykalne opinie. Jan Rokita, typowany wówczas przez Platformę Obywatelską na premiera, widział potrzebę "szarpnięcia cugli" polskiej polityki, a Prawo i Sprawiedliwość nawoływało do rewolucji moralnej. W 2005 r. PO przegrała wprawdzie wybory, ale rewolucji nie przeprowadzono. "Cuglami szarpnął" natomiast Jarosław Kaczyński, by w końcu wypaść z siodła i oddać władzę w ręce głównego konkurenta. Wcześniej nawiązanie do Piłsudskiego oznaczało chęć znalezienia oparcia i politycznego autorytetu. Obecnie brzmi raczej jak przestroga przed władzą nadużywającą swoich kompetencji.

Jarosław i Lech Kaczyńscy...

15166

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]